Chorda Auxit

xrt

publikacja 02.07.2013 06:30

Po raz drugi w trakcie wakacji melomani i ciekawscy mogą się przekonać, jak niezwykle brzmi muzyka wykonywana w przestrzeni sakralnej.

Chorda Auxit Fragment tzw. niebiańskiej orkiestry, zdobiącej prospekt organowy w katedrze świdnickiej ks. ROman Tomaszczuk /GN

Międzynarodowy Festiwal Organowy Chorda Auxit organizowany przez Fundację Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit to inicjatywa małżeństwa organistów, a zarazem fundatorów Fundacji Chorda Auxit – Zuzanny i Macieja Batorów, absolwentów Akademii Muzycznych w Katowicach, Warszawie, Genewie i Stuttgarcie.

– Jest to nasze kolejne przedsięwzięcie, do którego motywują nas sukcesy poprzednich festiwali – w szczególności Międzynarodowego Festiwalu Organowego Młodych, który udało nam się zorganizować w zeszłym roku – mówią Batorowie. – Koncerty odbywały się w kościele ojców paulinów we Wrocławiu oraz w katedrze świdnickiej. Brak konieczności kupowania biletów oraz odpowiednia promocja festiwalu spowodowały bardzo dobrą frekwencję – od 100 do ponad 200 osób na każdym koncercie. Na trzecim koncercie we Wrocławiu ławki w kościele były pełne, a niektórzy słuchacze stali! Jest to ewenement na ogólnopolską skalę. Poza tym w latach 2011 i 2012 zorganizowaliśmy „Adwentowe Koncerty Wokalno-Organowe” w kościele św. Józefa w Świdnicy, które zgromadziły entuzjastycznie reagującą publiczność – ok. 150 osób każdego wieczoru.

Batorowie zamierzają rozszerzyć swoją inicjatywę na koncerty w kolejnych miastach Dolnego Śląska, jak Trzebnica, Wałbrzych, Kłodzko, Lubin i Legnica.

Celem festiwalu jest promocja młodych muzyków, poszerzanie oferty kulturalnej miast Dolnego Śląska oraz popularyzacja muzyki klasycznej – organowej i kameralnej.

Na festiwal zaprosili muzyków z Polski, Niemiec i Kolumbii. Międzynarodowy wymiar imprezy wpływa na jej rangę i czyni ją wyjątkową wśród dolnośląskich, bezpłatnych festiwali muzyki klasycznej. Wykonawcy dobierani byli ze względu na ich wykształcenie i podejście do sztuki. Łączy ich talent, wizja i chęć dotarcia do szerszej publiczności ze swoją muzyką. Poza młodymi muzykami gościem specjalnym festiwalu będzie profesor Bernhard Haas – wykładowca Musikhochschule w Stuttgarcie i w Monachium, jeden z najwybitniejszych organistów na świecie. Jest dla nas ogromnym zaszczytem, że prof. Haas przyjął zaproszenie na koncerty na Dolnym Śląsku.

– Wspólnie z mężem organizujemy koncerty dopiero dwa lata, oboje braliśmy jednak udział w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach, przy okazji których nauczyliśmy się, co przy takich inicjatywach jest ważne, a co zbyteczne. Organizując i koordynując koncerty, staramy się zadbać o każdy szczegół, by wszystko było na profesjonalnym poziomie – zapewnia Zuzanna Bator.

Najbliższy koncert już w piątek o 19.00. Wystąpią: Maciej Bator (Świdnica) – organy, Piotr Damasiewicz (Wrocław) – trąbka. Będzie to zupełnie niecodzienny koncert m.in. muzyki improwizowanej na trąbkę i organy oraz muzyki współczesnej.