Kard. Meisner o muzyce

xrt

publikacja 17.08.2013 21:20

Od wielu lat starano się o remont bardzkich organów, daremnie; wreszcie udało się – dzięki o. Mirosławowi Grakowiczowi.

Kard. Meisner o muzyce Organy w bazylice bardzkiej są jednym z cenniejszych instrumentów na Dolnym Śląsku ks. Roman Tomaszczuk /GN

Kardynał Joachim Meisner z Kolonii przewodniczył 17 sierpnia uroczystej Mszy św. w bazylice pw. Nawiedzenia NMP w Bardzie. Niemiecki hierarcha pobłogosławił odnowione organy. 

W homilii, której tekst otrzymali wszyscy uczestnicy uroczystości, kardynał przypomniał istotę muzyki kościelnej. – Ewangelia jest niczym dobra melodia, której nie powinniśmy stracić z pola słyszenia. Dlatego w Kościele używane są w czasie śpiewu organy, jako pomoc – mówił. – Bóg nie tylko przemawia do nas w Ewangelii, ale równocześnie śpiewa nam "do ucha" swoją nową pieśń – dodał hierarcha. – Zaś żeby rozkojarzona ludzkość "nie puściła mimo uszu" tej szczególnej melodii, posługuje się On równocześnie organami jako swoistym wzmocnieniem. Dlatego muszą być one najlepszej jakości. Przy czym pamiętamy, że organy same w sobie nie są w stanie spełniać roli nośnika Dobrej Nowiny – ostrzegał.

Tekst homilii w języku polskim odczytywał ks. Marek Korgul.

Uroczystości w Bardzie rozpoczął bp Ignacy Dec, który w słowie wstępnym podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do odrestaurowania zabytkowego instrumentu. Jako gospodarz diecezji bp Dec powitał przybyłych gości z kard. Joachimem Mesnerem z Kolonii oraz kard. Henrykiem Gulbinowiczem z Wrocławia na czele. Do Barda przybyli również abp Marian Gołębiewski, emerytowany metropolita wrocławski, bp Stefan Cichy i bp Marek Mendyk z Legnicy, bp Edward Janiak z Kalisza oraz bp senior Jan Wieczorek, emerytowany biskup gliwicki. Obecny był również prowincjał redemptorystów o. Janusz Sok.

Podczas Mszy świętej dokonano poświęcenia odrestaurowanych organów w bazylice bardzkiej. Gruntowny remont instrumentu trwał od 2009 roku. Organy liczą 50 głosów (3567 piszczałek). Są zaliczane do najokazalszych instrumentów z epoki schyłkowego baroku na Dolnym Śląsku. Bez wątpienia stają się kolejną atrakcją niewielkiego Barda. Docenia ten fakt Burmistrz Miasta i Gminy, Krzysztof Żegański:

– Ze względu na strukturę wewnętrzną, wielkość oraz unikatowy wystrój zewnętrzny, są instrumentem wyjątkowo cennym zarówno w skali krajowej, jak i europejskiej - podkreśla o. Mirosław Grakowicz CSSR, kustosz sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie.

Do remontu organów przyczyniło się wiele instytucji i osób indywidualnych. 70 procent całkowitych kosztów kwalifikowanych pochodziło z dotacji Unii Europejskiej w ramach RPO dla województwa dolnośląskiego na lata 20072013. Kustosz tak mówił o tym przedsięwzięciu na zakończenie Mszy św.:

Kardynał Meisner, na sam koniec celebracji, transmitowanej przez Radio Maryja i Telewizję Trwam oraz przez Radio Rodzina z Wrocławia, dał wszystkim zabierającym głos szczególną lekcję z liturgiki:

Arcybiskup koloński zostawił także wotum Strażniczce Wiary, z którą jest związany od dzieciństwa (urodził się w Leśnicy), pierścień jako wyraz swej czci i na pamiątkę swojej pierwszej celebracji eucharystycznej w sanktuarium. 

Uroczystości zakończyły się koncertem w wykonaniu Macieja Batora (organy) i Marianny Myrlak (śpiew).