Krzywa Wieża w reklamie

xrt

publikacja 01.09.2013 19:40

Nikt nie wie na pewno, dlaczego ją zbudowano, pełniła różne funkcje, liczy sobie 600 lat i wreszcie dołączyła do plejady najbardziej charakterystycznych budowli Dolnego Śląska – Krzywa Wieża.

Krzywa Wieża w reklamie

Rozpoczyna się jesienna kampania promująca Województwo Dolnośląskie. Profesjonalny spot pt. „Dolny Śląsk. Dotknij Tajemnicy” zawiera teraz nowe, dodatkowe ujęcia, m.in. Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich. Nietuzinkowa budowla będzie więc teraz promowana obok m.in. Doliny Baryczy i Śnieżnych Kotłów w Karkonoszach. Ząbkowiczanie cieszą się, że zabytek – nr 1 w Polsce i nr 2 w Europie – kolejny raz doczeka się niecodziennej kampanii promocyjnej; we wrześniu, spot reklamowy zostanie wyemitowana niemal 2,5 tys. razy na antenie stacji TVN, Polsat Discovery, National Geographic.

Ciekawe, że do dziś nie ustalono z całą pewnością, kiedy dokładnie powstała Krzywa Wieża ani w jakim celu ją zbudowano. Jedna z wersji głosi, że jest ona pozostałością dawnego zamku, który miał istnieć tu jeszcze przed lokacją miasta. Najniższa część wieży, zbudowana jest do wysokości około 10 metrów z kamienia. Część ceglana została przebudowana dopiero na przełomie XIV i XV wieku, równolegle z budową kościoła p.w. św. Anny. Dawne wejście do wieży jest położone na poziomie I piętra. Do wnętrza budowli pierwotnie można się było dostać jedynie po drabinie, lub zewnętrznych schodkach. Pomieszczenie wewnątrz budowli, znajdujące się na poziomie przyziemia, dostępne tylko od góry mogło służyć jako loch głodowy. Obecnie loch głodowy jest w większości zasypany gruzem.

Inną koncepcję przedstawia niemiecki historyk i architekt Kurt Bimler. Twierdzi, że usytuowana w najniższym punkcie starego miasta wieża służyła jako brama miejska. Trzecia wreszcie wersja podaje, że wieża została zbudowana jako miejska dzwonnica. Taką rolę pełniła ona zresztą od XV wieku aż do czasów II wojny światowej. Nowy dzwon zawieszono na Krzywej Wieży w 1444 roku. W 1507 roku została ona połączona z kościołem p.w. św. Anny za pomocą krytego ganku, który ułatwiał dzwonnikowi przemieszczanie się z kościoła do dzwonnicy. W 1522 roku ludwisarz Wolf Spittel wykonał kolejny dzwon, którego uroczyste poświęcenie i zawieszenie odbyło się 7 czerwca 1523 roku. Pod koniec XVI wieku ganek rozebrano, ponieważ na skutek przechylenia budowli konstrukcja popękała i groziła zawaleniem.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego wieża uległa pochyleniu. Z dokumentów źródłowych wynika, że nastąpiło to późną jesienią 1598 roku. Powszechnie uważa się, że przyczyną mogły być wstrząsy tektoniczne, które odnotowano 15 września 1590 roku. Być może owe wstrząsy osłabiły stabilność budowli. Nie wyklucza się również, że przyczyną pochylenia było rozmoknięcie gruntu, które spowodowało osiadanie fundamentu.

Obecnie odchylenie wieży od pionu wynosi 2,12 m. Warto dodać, że podczas pomiarów dokonanych w 1977 stwierdzono, że odchylenie wynosi 1,98 m.

W 1858 roku, podczas wielkiego pożaru miasta jej górna część uległa zniszczeniu. Po odbudowie wysokość wieży wynosi 34 m. Od strony południowej dobudowano również niewielką wieżyczkę ze spiralną klatką schodową. 

Obecnie Krzywa Wieża pełni funkcję punktu widokowego. W kwietniu 2008 zakończył się gruntowny remont całego obiektu, dzięki czemu wieża odzyskała dawną świetność.