Bolesna Patronka miasta

Mirosław Jarosz

publikacja 16.09.2013 23:29

15 września Wałbrzych świętował uroczystość Matki Bożej Bolesnej.

Matka Boża Bolesna od 3 lat jest patronką Wałbrzycha Matka Boża Bolesna od 3 lat jest patronką Wałbrzycha
Mirosław Jarosz /GN

Wałbrzyszanie już po raz trzeci dziękowali Panu Bogu za dar Patronki i Jej pomoc w sprawach osobistych, rodzinnych, parafialnych oraz opiekę nad całym miastem wraz z jego mieszkańcami.

Już 6 września w Sanktuarium MB Bolesnej zainaugurowano 9-dniową nowennę przed uroczystością. 8 września ruszyło natomiast Jerycho Różańcowe, podczas którego w dzień i w nocy modlono się w intencji rozwoju Krucjaty Różańcowej o Polskę wierną Bogu, krzyżowi i Ewangelii oraz o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu. W modlitewnym czuwaniu uczestniczyły kolejno wszystkie wspólnoty parafialne wałbrzyskich dekanatów. Finałem uroczystości były dwie Msze odpustowe: 14 września w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego i 15 września w kolegiacie.

W trakcie Mszy św. odpustowej w kościele Świętych Aniołów Stróżów, kolejni przedstawiciele społeczności lokalnej prosili Bolesną Matkę, by dalej otaczała ich matczyną opieką, by dała im trwać w wierze, by wskazała nadzieję zrozpaczonym i przyszła z pocieszą strapionym, by ochraniała małżeństwa i rodziny, by młode pokolenie zachowała od zgubnej demoralizacji. Biskup Ignacy zawierzył Maryi sprawy całego miasta, jego włodarzy, duszpasterzy, wiernych i wszystkich mieszkańców, by Wałbrzych był miastem, w którym Boży ład będzie służył jako drogowskaz na drodze rozwoju.

W trakcie homilii bp Ignacy Dec wyjaśnił potrzebę zawierzenia Wałbrzycha Maryi.

W dalszej części biskup wyjaśnił znaczenie teologiczne Piety - Matki Bożej Bolesnej. Na zakończenie zaś wezwał wiernych, by przyłączyli się do Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę.

W trakcie uroczystości do grona kanoników Kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu przyjęto 4 kapłanów: ks. Bogdana Wolniewicza z Ząbkowic Śląskich, ks. Józefa Siemasza ze Złotego Stoku, ks. Andrzeja Walerowskiego z Dobromierza i ks. Andrzeja Walów z Wierzbnej.