Bohaterowie na korytarzu

xrt

publikacja 07.02.2014 09:18

Nietypowa, bo lekcja historii z udziałem Żołnierzy Światowego Związku Żołnierzy AK miała miejsce w Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie. Wszystko za sprawą wystawy "Zachować pamięć - Katyń 1940", którą od 29 stycznia można oglądać w siedzibie gimnazjum.

Bohaterowie na korytarzu Roman Bogusławski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, podczas oprowadzania młodzieży ks Roman Tomaszczuk /GN

Gimnazjum w Pszennie jest pierwszą placówką oświatową z terenu powiatu świdnickiego, goszczącą wystawę "Zachować pamięć - Katyń 1940".

Do tej pory można było ją oglądać m.in. w budynku Panoramy Racławickiej. – Z pewnością będziemy zachęcali wszystkich gimnazjalistów z terenu gminy Świdnica i nie tylko, aby skorzystali z możliwości jej zobaczenia wraz ze swoimi nauczycielami historii - mówi Zbigniew Janus, dyrektor gimnazjum w Pszennie.

Wy­sta­wę przygotowała Dol­no­ślą­ska Ro­dzi­na Ka­tyń­ska dla upa­mięt­nie­nia 90. rocz­ni­cy walk o nie­pod­le­głość, 70. rocz­ni­cy zbrod­ni katyń­skiej oraz 10. rocz­ni­cy od­sło­nię­cia wro­cław­skie­go po­mni­ka Ofiar Ka­ty­nia.

Główną część ekspozycji stanowią plansze z fotografiami i informacjami o Katyniu, a także takie, które przypominają o powojennych poszukiwaniach rodzin pragnących poznać losy swych najbliższych.

29 stycznia, w dniu otwarcia wystawy, uczniowie jednej z klas trzecich jako jedni z pierwszych mieli szansę zwiedzić wystawę. Była to okazja o tyle niecodzienna, że w lekcji wzięli udział zaproszeni goście: żołnierze Światowego Związku Żołnierzy AK ze Świdnicy, którym przewodniczył Marian Kowalik, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Maria Jaworska.

- Ufamy, że kolejne pokolenie Polaków zachowa w pamięci to, co należy do przeszłości, która je kształtowała. Zachęcam, abyście w wolnych chwilach odwiedzali tę wystawę i zapoznali się z losami osób, które walczyły o wolność naszej ojczyzny - mówił Roman Bogusławski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, podczas oprowadzania młodzieży. - Żeby jej treść była łatwo dostępna, żeby codziennie można było po te informacje sięgnąć, przypomnieć sobie, utrwalić - mówił.

Trzeba zaznaczyć, że wystawa nie jest pierwszą inicjatywą społeczności gimnazjalnej w Pszennie, poświęconą Katyniowi i trosce o pamięć historyczną. Od ponad trzech lat przy szkole rośnie dąb posadzony dla uhonorowania pamięci majora Kaniewicza w ramach programu „Katyń... Ocalić od zapomnienia”.

- Dąb katyński, wystawa „Zachować pamięć - Katyń 1940” - to działania skierowane do młodzieży w jednym celu: żeby kształtować poczucie przynależności do narodu i państwa z jednoczesną postawą otwarcia na świat i buntu przeciw wszelkim przejawom totalitaryzmu. Docieranie do źródeł historycznych dających świadectwo zbrodni, a utrwalających pamięć o ofiarach-bohaterach wydatnie przyczynia się do przygotowania młodego pokolenia do różnych ról w dorosłym życiu - mówi wójt Teresa Mazurek.