Teraz powalczą w Bydgoszczy

xrt

publikacja 07.03.2014 17:40

- Serdecznie dziękujemy dyrekcjom szkół za umożliwienie uczniom i katechetom wzięcia udziału w etapie diecezjalnym OTK, a katechetom za zainteresowanie uczniów, zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu się do olimpiady - mówi ks. Marek Korgul.

Teraz powalczą w Bydgoszczy Finaliści diecezjalnego etapu OTK w Świdnicy ks. Roman Tomaszczuk /GN

Dominik Wojtyna z Zespołu Szkół nr 2 im. H. Kołłątaja w Wałbrzychu zdobył 46 pkt. i zwyciężył w etapie diecezjalnym XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej. Dominik przygotowywał się do zawodów teologicznych pod kierunkiem ks. Pawła Dancewicza. Drugą w kolejności (44 pkt.) okazała się Karolina Dziakowicz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących (II LO) w Świdnicy, uczennica ks. Sławomira Marka. Trzecim laureatem olimpiady (z 41 pkt.) został Dominik Koryzna, także z II LO w Świdnicy, ale uczeń Małgorzaty Kulig. Uczniowie ci będą reprezentować diecezję na finale OTK w Bydgoszczy (24-26 kwietnia).

Małgorzata Kulig tak komentuje pracę z finalistą olimpiady:

Dobre wyniki uzyskali także: Dominika Kruk z Bystrzycy Kłodzkiej (40 pkt.), Magdalena Dec ze Świdnicy (36 pkt.), Jakub Zawadzki ze Świdnicy (34 pkt.), Aleksander Paw z Ząbkowic Śląskich (33 pkt.) oraz po 31 pkt.: Radosław Echaust z Wałbrzycha, Joanna Pucicka z Dzierżoniowa, Klaudia Rudoman z Ząbkowic Śląskich, Agata Rychter z Dzierżoniowa oraz Krzysztof Wasiek z Wałbrzycha. 

W sumie w diecezjalnym finale wzięli udział uczniowie z 25 szkół licealnych i technicznych z 13 miejscowości. Organizator OTK w diecezji ks. Marek Korgul, dyrektor Wydziału Katechetycznego, poinformował, że w etapie szkolnym, który odbył się 29 listopada 2013 r., wzięło udział 320 uczniów z 34 szkół naszej diecezji. 7 marca 42 uczestników rywalizowało o zwycięstwo w etapie diecezjalnym. Pierwszy z trójki finalistów tak opowiadał o swoich przeżyciach w związku z ogłoszeniem wyników zawodów:

Olimpijczycy mieli 45 min. na wypełnienie testu sprawdzającego ich wiedzę. Zadania miały charakter zarówno pytań otwartych, jak i zamkniętych. Co trzeba było wiedzieć? "Podaj polskie tłumaczenie łacińskiego stwierdzenia: Sanguis martyrum semen christianorum. Kto jest jego autorem?", "Jakich dwóch męczenników niekatolickich wymienia w swej homilii w rzymskim Koloseum w roku 2000 Jan Paweł II?", "Jak zareagowała Marianna Popiełuszko na słowa: To musi być straszne, szczątki zamordowanego syna do domu zabierać!", "W breve beatyfikacyjnym bł. Michał Kozal został nazwany: a - dzielnym biskupem, b - mistrzem męczenników, c - świętym biskupem", "W świetle Soboru watykańskiego II władza cywilna przekracza swoje kompetencje, gdy: a - kieruje aktami religijnymi, b - przeszkadza w aktach religijnych (praktykach, życiu religijnym), c - ingeruje w nauczanie Kościoła".

OTK ma trzy etapy - szkolny, diecezjalny i ogólnopolski. Do każdego organizatorzy podali literaturę pomocną w przygotowaniu. I tak np. na etapie diecezjalnym zawodnicy mieli opanować m.in. kilka fragmentów z Biblii (dotyczących męczeństwa, np. Mt 10, 17-33; Mt 24, 9-14; Mk 13, 9-13; Łk 21,12-19), teksty Magisterium Kościoła (np. Katechizm Kościoła Katolickiego, hasła: "prześladowanie" (1435, 1816); "świadectwo/świadek" 1302-1303, 2683) oraz opracowania historyczno-teologiczne (m.in. książki o bł. Jerzym Popiełuszce).