Biskup, inżynier i kurator

xrt

publikacja 09.04.2014 12:02

Pielgrzymują raz w roku do miejsca, skąd chcą zaczerpnąć siłę do trudnej, katechetycznej służby.

Biskup, inżynier i kurator Powitanie biskupa przez katechetów ks. ROman Tomaszczuk /GN

Gdy katecheci pielgrzymują pod krzyż (Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego), chcą podkreślić, że ich posługa jest swego rodzaju drogą krzyżową; gdy wybierają na miejsce modlitwy kolegiatę w Wałbrzychu, chcą prosić o wstawiennictwo Aniołów Stróżów. Tym razem, 5 kwietnia, ponad 250 katechetów (świeckich i zakonnych) spotkało się w Bielawie na dorocznej pielgrzymce, by w kościele pw. Wniebowzięcia NMP oddać się pod opiekę Maryi. – Chcemy też pokazać katechetom piękno naszych świątyń – dodaje ks. Marek Korgul, organizator pielgrzymki, dyrektor wydziału katechetycznego kurii.

Modlitwie przewodniczył bp Ignacy Dec. On też wygłosił homilię, w której nawiązał do tematu liturgii słowa: ostatni etap działalności publicznej Jezusa. – Wokół tej działalności pojawiały się spory wśród faryzeuszów. Tak było, tak jest i dzisiaj. Biskup wskazał, że podejmowane są i dziś działania zmierzające do zmarginalizowania Chrystusa i chrześcijaństwa w przestrzeni publicznej – relacjonuje ks. Marek Korgul. – Nie tylko w Europie, ale i na polskiej ziemi. Przypomniał o niedawnych działaniach ateistów i polityków lewicowych, o których głośno było w mediach; ich celem było "wyzwolenie" Polski od religii chrześcijańskiej i wpływu Kościoła.  Zauważył, że w Polsce nie można obrażać muzułmanów czy Żydów, natomiast katolików jak najbardziej.

– Religia chrześcijańska nie jest abstrakcyjną wiedzą, ale egzystencjalną znajomością Chrystusa, osobistą relacją z Bogiem, który jest miłością. Być może trzeba położyć większy nacisk na kształtowanie wiary przeżywanej jako relacja, w której doświadcza się radości bycia kochanym i zdolnym do kochania. Trzeba, by wzrastała troska katechetów i duszpasterzy, żeby nowe pokolenia mogły odkryć pełną wartość sakramentów jako uprzywilejowanego miejsca spotkania z żywym Chrystusem i jako źródła łaski – mówił także hierarcha, gdy odnosił się do słów papieża Franciszka w jego przesłaniu do polskich biskupów przekazanym z racji ich wizyty ad limina apostolorum.

Biskup podpowiedział, w jaki sposób katecheci mogą odpowiedzieć na apel papieża Franciszka: po pierwsze trzeba mieć wyrazistą świadomość własnej misji; po drugie ważna jest ewangelizacyjna osobowość; po trzecie ukierunkowanie na liturgię i świadectwo życia; po czwarte konieczna jest radość głoszenia; po piąte należy z uwagą wczytać się w "Evangelii gaudium". – Prośmy dziś Jezusa w tej Eucharystii, by nas obdarzył mocą Ducha Świętego, byśmy odzyskali energię duchową, by wstąpił w nas ewangeliczny zapał, ewangeliczna radość, by dokonywała się w nas nieustanna zmiana na lepsze – podsumował biskup.

– Katecheci powinni być w pierwszym rzędzie obrońcami życia i znać fakty, a nie mity medialne na ten temat – to z kolei słowa ks. Marka Korgula, gdy podsumowywał wagę tematu, który w konferencji dla katechetów podjął inż. Antoni Zięba, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrońców Życia. – Katecheci słuchali z uwagą, ile dobra przynosi trwająca w Polsce od tysiąca lat edukacja seksualna typu A (oparta na wartościach ewangelicznych), a jakie efekty przynosi w Europie edukacja seksualna typu B (liberalno-lewicowa). Fakty pogrążają tę drugą – dodaje.

Gościem spotkania był  także Mariusz Kałwak, nowo mianowany szef wałbrzyskiego oddziału Dolnośląskiego Kuratoriom Oświaty.