Stanisławowe obchody w Świdnicy

xrt

publikacja 13.05.2014 20:55

- 10 lat temu Jan Paweł II powierzył troskę o wasz Kościół gorliwemu biskupowi - zauważył abp Józef Kowalczyk.

Stanisławowe obchody w Świdnicy Abp Józef Kowalczyk przewodniczył świdnickim uroczystościom ku czci św. Stanisławowi po raz drugi. Pierwszy raz odwiedził w tym celu Świdnicę w roku 2005 ks. Roman Tomaszczuk /GN

Od dziesięciu lat uroczyste nieszpory ku czci św. Stanisława rozpoczynają świdnickie obchody jego liturgicznego wspomnienia. W tym roku modlitwie w kościele św. Józefa przewodniczył bp Adam Bałabuch, a w ławkach zasiedli: abp Józef Kowalczyk, bp Ignacy Dec i bp Marek Mendyk, kanonicy obu kapituł: katedralnej i kolegiackiej oraz wierni świeccy.

Gdy procesja z relikwiami św. Stanisława i św. Jana Pawła II dotarła do katedry, rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył Prymas Polski. – Ekscelencja był przy narodzinach naszej diecezji, stąd gdy świętujemy jej dziesięciolecie, obecność księdza arcybiskupa w świątyni, którą wskazał jako kościół biskupa świdnickiego, ma dodatkowy walor – mówił bp Ignacy w słowie powitania.

Podczas homilii prymas zachęcał zarówno wierzących, jak i niewierzących do refleksji nad Kościołem. – Bez niej ci pierwsi zrezygnują z pogłębiania swojej świadomości eklezjalnej, a drudzy w ogóle pozbawią się udziału w zbawczej inicjatywie Boga – wyjaśniał.

Dla prymasa Kościół to przede wszystkim wspólnota zbudowana na mocnym fundamencie Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza, który oddaje życie swoje za owce. – Przyjął śmierć dobrowolnie za wszystkich, żeby wszystkim umożliwić znalezienie się w społeczności odkupionych – rozwijał swoją myśl, by za papieżem Franciszkiem napiętnować wszystkich karierowiczów w Kościele. – Są najemnikami, którzy okradają Jezusa z Jego chwały – cytował i przekonywał, że najgroźniejsze dla kondycji Kościoła są te grzechy, które są wymierzone w więź między Jezusem a wierzącymi i wspólnotą. – Czego konsekwencją są rozmaite patologie – wyjaśniał. 

Kiedy kaznodzieja wspomniał o św. Janie Pawle II, w mocnych słowach upomniał tych, którzy w Polsce świętość ośmieszają i pomniejszają, ale także deprawują społeczeństwo. Wtedy ulega ono "laicyzującym tendencjom środowisk, które w imię źle pojętej wolności i rozdziału państwa od Kościoła walczą z Dekalogiem i wartościami chrześcijańskimi".

Gość z Gniezna chwalił także bp. Ignacego. – 10 lat temu Jan Paweł II powierzył troskę o wasz Kościół gorliwemu biskupowi, a ten, wpatrzony w świętość Jana Pawła II i św. Stanisława biskupa i męczennika, podjął ogromną pracę duszpasterską i administracyjną, aby wasze życie wzrastało i rozwijało się na fundamencie wartości chrześcijańskich – mówił. 

Na zakończenie Mszy św. bp Ignacy Dec wręczył odznaczenia diecezjalne – medale św. Stanisława: Marii Raczkowskiej – długoletniej przewodniczce po katedrze, Bogusławowi Janasowi – od 25 lat organiście kościoła katedralnego i Ryszardowi Nitkiewiczowi – dokumentaliście życia kościelnego; natomiast diecezjalne pierścienie otrzymało małżeństwo Joanna i Sławomir Kapturowie – społecznicy i działacze na rzecz pro life i pro familia.

Ostatnim aktem uroczystości było poświęcenie przez prymasa pomnika św. Jana Pawła II i koncert „Trzeciej Godziny Dnia” z Mietkiem Szcześniakiem.