Można przejść przez Święte Drzwi

xrt

publikacja 31.08.2014 23:31

Ci, którzy rozumieją historię, którzy potrafią patrzeć dalej i głębiej, nie mają wątpliwości, że na ich oczach dzieją się rzeczy niezwykle ważkie.

Można przejść przez Święte Drzwi Szklane płaskorzeźby są wykonane unikalną metodą opracowaną specjalnie na potrzeby realizacji Porta Santa ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Podczas poświęcenia Porta Santa (31 sierpnia), drugiego elementu pomnika Jana Pawła II w Świdnicy, bp Ignacy Dec podkreślił, że "wymowa naszego pomnika jest bardzo szczególna, gdyż nie tylko przybliża i upamiętnia on samą osobę papieża Polaka, ale także opowiada pewną historię, która niesie przesłanie nadziei na nowe tysiąclecie". 

Biskupa słuchało kilkuset wiernych, władze miasta i grupa dziennikarzy lokalnych mediów. 

Forma dzieła nawiązuje do konkretnych wydarzeń historycznych, gdy Jan Paweł II w Roku Wielkiego Jubileuszu otwierał Święte Drzwi w rzymskich bazylikach. Tematyką płaskorzeźb Porta Santa (Drzwi Świętych) jest obecność Boga w historii. W ich kompozycji wykorzystano zasadę zbieżności. Na jednym skrzydle umieszczono kluczowe sceny z Nowego Testamentu (Narodzenie, Ustanowienie Eucharystii, Zmartwychwstanie/ Wniebowstąpienie). Drugie skrzydło przedstawia ich istotny, pierwotny związek z ludzkim życiem (Chrzest, Słowo Boże, Eucharystia i Kościół). Jest także akcent nawiązujący do historii i tożsamości biskupiego miasta (zarys wieży katedry).

Autorem obu rzeźb jest artysta Jarosław Wójcik. Przy tworzeniu Porta Santa posłużył się on unikalną, opracowaną przez siebie metodą odlewu płaskorzeźb z grubego szkła. – Według naszej wiedzy, dotychczas w Polsce nie wykonywano szklanych rzeźb o tak dużej powierzchni (skrzydła drzwi mają wysokość 6 metrów) – mówi Monika Żmijewska z UM Świdnicy. 

31 sierpnia jako termin odsłonięcia został wybrany nieprzypadkowo. W tym dniu obchodzona jest rocznica podpisania Porozumień Gdańskich i powstania NSZZ "Solidarność". Fakty te miały oczywisty związek z pontyfikatem Jana Pawła II. – Słowo "solidarność" ma sens znacznie głębszy i szerszy niż tylko ten utożsamiany z przemianami społecznymi i politycznymi w Polsce. Dlatego w tym wyjątkowym dniu publicznie zainaugurowaliśmy realizację stacjonarnego hospicjum w Świdnicy – wyjaśnia Wojciech Murdzek, prezydent miasta.

– Idea hospicyjna łączy w sobie wszystkie wątki towarzyszące dzisiejszej uroczystości – pamięć o św. Janie Pawle II i jego przesłaniu oraz o solidarności międzyludzkiej, dzięki której człowiek może realizować swoje człowieczeństwo i powołanie do miłości bliźniego. Dlatego też pozwoliłam sobie wystąpić dzisiaj przed państwem i, co więcej, zachęcić was do wspierania tej inicjatywy – mówiła Grażyna Kobiałka, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum", inicjatora budowy hospicjum.