Zabawa wokół chleba

xrt

publikacja 15.09.2014 12:56

Kiedy miasto staje się wsią, zawsze robi to piorunujące wrażenie (polecamy galerię).

Zabawa wokół chleba Starodawne święto - dożynki i nowoczesna technika - telebimy - idą w parze w XXI wieku ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Dwa lata temu właśnie w Strzegomiu zorganizowane zostały dożynki diecezjalne, Dzisiaj można stwierdzić, że tamto doświadczenie dobrze przygotowało gminę do roli gospodarzy dożynek wojewódzkich. Bo 14 września odbyło się tu właśnie tutaj święto plonów zarówno wojewódzkie jak i ponownie diecezjalne. – Strzegom edukuje i wychowuje młode pokolenie w duchu zachowania i promocji kultury ludowej – wyjaśnia Zbigniew Suchyta, burmistrz miasta. – Rokrocznie odbywają się u nas dożynki gminne, w których uczestniczą wszystkie sołectwa, prezentując stoiska, wieńce i chleby – dodaje.

Dożynkowe spotkanie rozpoczęto od Mszy św. transmitowanej przez  TVP Polonia. – Dzięki temu rodacy z całego świata mogli włączyć się w nasze dziękczynienie i przekonać się o walorach naszej świątyni – mówi ks. Marek Babuśka, proboszcz bazyliki strzegomskiej.

Biskup w słowie skierowanym do uczestników dożynek: władz wojewódzkich, delegacji powiatów Dolnego Śląska oraz mieszkańców diecezji, regionu i miasta, skupił się na sensie i wartości postawy wdzięczności. – Najpierw  zapytajmy co oznacza słowo "dziękuję" wypowiadane do Pana Boga? Mówić Bogu "dziękuję", to mówić Mu  "tak" –  "tak" jako Dawcy, jako Stwórcy – zauważył i kontynuował. – Jest to zaakceptowanie tego, czym jesteśmy, czyli że jesteśmy Jego stworzeniem, że jesteśmy także Jego dłużnikami. „Co masz, czego byś nie otrzymał” – mówi Pismo Święte. Przyjęcie takiej postawy wobec Boga winno być dobrowolne i radosne, na wzór dzieci, które otrzymują coś od taty lub mamy, bez poczucia upokorzenia i umniejszenia. Mówić Bogu "dziękuję" oznacza: jestem szczęśliwy, że tak jest, że Ty jesteś Bogiem, a ja Twoim stworzeniem, Twoim kochanym dzieckiem!

Natomiast w nawiązaniu do święta plonów zauważył – Nie może upaść zakład pracy, któremu na imię „ziemia”, bowiem doszłoby do zagrożenia życia biologicznego ludzi i narodów – mówił. – Ziemia jest naszym pierwszym i najważniejszym skarbem, przede wszystkim jest naszą karmicielką.  Ona żywi nas ludzi i zwierzęta. Dlatego jest tak ważna, dlatego trzeba ją miłować i jej bronić przed różnymi agresorami – przekonywał.

W programie święta plonów znalazły się m.in.: przemarsz Korowodu Dożynkowego na Rynek, ceremoniał żniwno-dożynkowy z udziałem Zespołu Folklorystycznego Kostrzanie i Kapeli Geni Dudki ale także cieszące się wielką popularnością prezentacje stoisk (z produktami regionalnymi, domowymi wyrobami i rękodziełem z Gminy Strzegom), wieńców i chlebów.