Królewski korowód w Wałbrzychu

mj

publikacja 06.01.2015 23:47

Już po raz trzeci zorganizowano Orszak Trzech Króli w Wałbrzychu. Wyruszył on w samo południe spod kościoła Świętych Aniołów Stróżów. Około tysiąca osób przebranych w stroje z epoki, ruszyło wspólnie ulicami miasta i podążyło za konnym orszakiem królewskim z radosnym śpiewem kolęd.

Królewski korowód w Wałbrzychu Wałbrzyscy królowie Kacper, Melchior i Baltazar związani są Domowym Kościołem Ruchu Światło-Życie Mirosław Jarosz /Foto Gość

Orszak, który nawiązuje do wydarzeń sprzed 2000 lat, kiedy to Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby pokłonić się Świętej Rodzinie i ich nowonarodzonemu Dzieciątku, jak mało które wydarzenie potrafił zjednoczyć wałbrzyszan. Przygotowały go organizacje, stowarzyszenia i grupy katolickie oraz organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Świdnickiej, Domowy Kościół Ruch Światło-Życie, Ludzie Jana Pawła II, Odnowa w Duchu Świętym, Instytut Jana Pawła II w Wałbrzychu, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, prezydent Wałbrzycha - Roman Szełemej, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Aqua Zdrój, Stadnina Ogierów "Książ", Gmina Szczawno-Zdrój, Zamek Książ, parafia pw. Świętych Aniołów Stróżów, parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, PSP nr 28 im. Jana Pawła II, Gimnazjum nr 6 im. Janusza Korczaka oraz wiele osób indywidualnych.

- Chcielibyśmy aby te wspaniałe, uliczne jasełka były czasem radości i zabawy - tłumaczy Alina Augustyn, jedna z współorganizatorów przedsięwzięcia. - Abyśmy ten czas spędzili razem z naszymi dziećmi, pokazując im, że wspólne, uliczne kolędowanie to nie tylko staropolski zwyczaj ale też święto naszych rodzin. Chcemy promować wartość rodziny i małżeństwa, pokazywać, że w życiu ważna jest miłość i przywiązanie do tradycji.

Na miejskim Rynku królewski korowód zatrzymał się przy Herodzie i Herodiadzie będących w otoczeniu swoich żołnierzy. Na placu Magistrackim można było podziwiać inscenizację muzyczno-taneczną przygotowaną przez gimnazjalistów. Zakończenie orszaku nastąpiło na Placu Teatralnym, gdzie  trzej królowie pokłonili się Dzieciątku Jezus. Zostały wręczone nagrody twórcom szopek bożonarodzeniowymi w dwóch kategoriach: szkoły podstawowej i gimnazjalnej. Odbyła się też krótka prezentacja kolęd w wykonaniu dzieci.