Spojrzenie prosto w oczy. Strzegom

xrt

publikacja 01.02.2015 18:11

Jeszcze nie ma w tej parafii specjalnego kultu MB Fatimskiej, ale może się to zmieni.

Spojrzenie prosto w oczy. Strzegom Figura fatimska ze Strzegomia przewieziona zostanie do Rogoźnicy ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Po ponadmiesięcznej przerwie peregrynacja figury fatimskiej ponownie przeniosła się do parafii. Ostatnie pięć tygodni pielgrzymowała po domach zakonnych Strzegomia i Świdnicy. Od 31 stycznia do 4 lutego Maryja w znaku Fatimskiej Pani nawiedza parafię pw. Najświętszego Zbawiciela i MB Szkaplerznej w Strzegomiu. – Cieszy mnie klimat, jaki towarzyszy nawiedzeniu – mówi ks. Marek Żmuda, proboszcz. – Możliwe, że to zasługa także tego, że wielu wiernych wciąż trwa w stanie łaski uświęcającej po spowiedzi bożonarodzeniowej – sugeruje.

Jednak o. Piotr Paradowski OFM Conv, który prowadzi rekolekcje peregrynacyjne, apeluje do sumień o pogłębioną refleksję nad pobożnością, obyczajami i postawą parafian. Już w dniu rozpoczęcia peregrynacji pytał: – Jakimi dzisiaj właściwie jesteśmy? Wpatrujemy się w Matkę Bożą i chcemy z odwagą wsłuchać się w to, co ma nam Ona do powiedzenia – mówił. – Przekonuje nas Maryja do życia niepokalanego i o brzydocie grzechu. Zaprasza, by stawać się do Niej podobnym! – podkreślał.

Zachęcał także do wiary w możliwość zwyciężenia zła. – Ale tylko z Jezusem, który zapewnia: Beze Mnie nic uczynić nie możecie! Maryja zatem przekonuje nas swoim wiernym naśladowaniem Syna: możesz zwyciężyć! Trzeba tylko sięgnąć po pomoc z nieba i pomoc ludzi. Czasami wystarczy jedno spojrzenie w oczy Matki i w człowieku otwiera się nowa przestrzeń nawrócenia – zapewniał, przytaczając historię nawrócenia ateistycznej dziennikarki, która chciała zdyskredytować wiernych i paulinów na Jasnej Górze. 

W programie peregrynacji przewidziano specjalne spotkanie dzieci i młodzieży z Maryją. – Cieszy mnie, że dyrekcje wszystkich placówek, przedszkolnych i szkolnych, zgodziły się na to, żeby uczniowie mogli w ramach zajęć nawiedzić kościół, by przy Maryi przeprowadzić swego rodzaju katechezę – zaznacza proboszcz. 

Fakty i liczby

Data nawiedzenia: 31 stycznia – 3 lutego. Mszy św. powitania przewodniczył bp Adam Bałabuch; rekolekcje głosił o. Piotr Paradowski OFM Conv; duszpasterze parafialni: ks. Marek Żmuda (proboszcz) oraz wikariusze: ks. Wojciech Baliński i ks. Sebastian Bardas; Maryję witali: państwo Borkowscy (dorośli), Karolina Matyszkiewicz i Michał Gołąb (młodzież) oraz Oliwia Grzelik i Rafał Zysk (dzieci).