Jedni po, a drudzy w trakcie sesji

xrt

publikacja 09.02.2015 20:40

Trzech kapłanów studiuje na uczelniach w Rzymie, wrócą do Świdnicy jako specjaliści z liturgii, nauk biblijnych i patrologii.

Jedni po, a drudzy w trakcie sesji Ks. Łukasz Czaniecki przed bramą wjazdową na teren kolegium, na bramie umieszczono dwa papieskie herby: Jana Pawła II i Piusa IX. ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Alumni świdnickiego seminarium i świeccy studiujący teologię zaczęli 9 lutego nowy semestr. Za to diakoni sesję zaczynają, bo dopiero skończyli praktyki duszpasterskie na parafiach. 

Sesja kończy się także dla księży studiujących w Rzymie. Z diecezji jest ich trzech: ks. Paweł Traczykowski od czterech lat studiuje patrologię (na tzw. Augustianum), ks. Tomasz Zięba trzeci rok studiuje liturgię (na tzw. Anselmianum), a ks. Łukasz Czaniecki drugi rok nauki biblijne (na tzw. Biblicum). 

Dwaj księża: ks. Tomasz i ks. Łukasz są zakwaterowani w Papieskim Kolegium Polskim a ks. Paweł mieszka w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym. 

Pierwsza instytucja jest szczególnie mocno związana z wielkimi osobowościami polskiego Kościoła, m.in. ze św. Janem Pawłem II.

- Wiele wskazuje na to, że mieszkam w pokoju, w którym zatrzymywał się Karol Wojtyła podczas wizyt w Rzymie w trakcie Soboru Watykańskiego II - mówi ks. Łukasz Czaniecki, który razem z ks. Tomaszem Ziębą chętnie oprowadzają po budynku, który został ufundowany w XIX w. staraniem księży zmartwychwstańców, polskich patriotów oraz przy wsparciu papieża Piusa IX.

- Szczególnie cenne są pamiątki zebrane w mieszkaniu, które swego czasu służyło jako gościnne a odkąd 16 października 1978 r. wyszedł z niego kard. Karol Wojtyła i już do niego nie wrócił z konklawe, stało się ono miejscem gromadzenia pamiątek związanych z papieżem Polakiem - wyjaśnia ks. Tomasz Zięba. 

Ks. Tomasz Zięba zakończył już zimową sesję egzaminacyjną, ks. Łukasz Czaniecki zdał hebrajski i grekę, ale przed nim jeszcze jeden egzamin. 

Obecnie w kolegium mieszka 30 księży pochodzących z polskich diecezji, a studiujących na uczelniach rzymskich.