Popiół rozsypany

Mirosław Jarosz

publikacja 19.02.2015 11:46

​W tym roku świdnicką liturgię Środy Popielcowej poprzedziła zorganizowana po raz pierwszy procesja pokutna.

Popiół rozsypany Podczas przemarszu ulicami miasta wierni śpiewali Litanię do Wszystkich Świętych Mirosław Jarosz /Foto Gość

W Środę Popielcowa wierni zgromadzili się w kościele św. Józefa w Świdnicy. Po modlitwie, którą zgodnie z ceremoniałem wygłosił biskup, wyszli w procesji na ulicę. W jej trakcie śpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, prosząc ich, by czas wielkopostnej pokuty był owocny. Procesja stała się także okazją do dania świadectwa wiary jej uczestników i próbą przypomnienia pozostałym mieszkańcom miasta, że zaczął się Wielki Post, czas łaski i nawrócenia. Wydarzenie miało więc także charakter ewangelizacyjny i wpisało się w dzieło nowej ewangelizacji. Procesja Pokutna, choć jest u nas nowością ma wielowiekową tradycję w Kościele Rzymskim.

Kilkuset uczestników procesji przeszło od kościoła św. Józefa, przez świdnicki Rynek, do katedry. Tam w trakcie liturgii tradycyjnie przyjęli na swe głowy popiół. – Ten gest mówi nam, by człowiek nie przywiązywał się do tego co ziemskie, bo niczego nie zabierze na tamten świat – tłumaczy bp Ignacy Dec. – Popiół jest także symbolem oczyszczenia. Dawniej używano go właśnie do czyszczenia przedmiotów. Jest więc symbolem oczyszczenia duchowego, uwolnienia od grzechów, przyjęcia Bożego miłosierdzia i pojednania się z Bogiem. Popiół przypomina, że nasze ziemskie życie kiedyś skończy się i pozostanie po nim tylko proch. Pozostaje duch, który wróci do Boga.