publikacja 15.04.2015 19:53
W Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy odbył się 15 kwietnia finał diecezjalnego konkursu o obozie koncentracyjnym Gross-Rosen.
Dla wielu uczestników, konkurs był pierwszą okazją do odwiedzenia obozu śmierci w Rogoźnicy Mirosław Jarosz /Foto Gość Konkurs zatytułowano „KL Gross-Rosen (1940–1945) Ocalić od zapomnienia”. Pomysłodawcami i organizatorami byli: ks. Marek Babuśka, wizytator katechetyczny dekanatu strzegomskiego oraz katecheci dekanatu strzegomskiego. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach: wiedzy, plastycznej i multimedialnej, obejmując swym zasięgiem uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych diecezji świdnickiej (ponad 50 placówek oświatowych). W kategorii plastycznej brali udział uczniowie klasy piątej i szóstej szkoły podstawowej. Młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych miała możliwość wykazania się wiedzą o byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym Gross-Rosen i umiejętnościami informatycznymi przygotowując prezentacje multimedialne. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Uczniowie wykazali się bogatą wiedzą dotyczącą historii obozu, a w pracach plastycznych i multimedialnych można było dostrzec pokaźny wachlarz inwencji twórczej w przedstawieniu tematyki konkursowej.
Zmagania konkursowe wyłoniły 39 laureatów z poszczególnych kategorii wiekowych. Finaliści otrzymali dyplomy i cenne nagrody z rąk: ks. prałata Marka Babuśki, zastępcy dyrektora Muzeum Gross – Rosen w Rogoźnicy Andrzeja Gwiazdy, animatora katechetów dekanatu strzegomskiego Ewy Miałkowskiej i kierownik działu oświatowego Muzeum Gross-Rosen Grażyny Choptiany.
Myślę, że była to cenna lekcja historii i patriotyzmu - mówi Ewa Miałkowska, współorganizatorka konkursu. - Chodziło nam o przybliżenie dzieciom i młodzieży historii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, kultywowanie pamięci ofiar obozu i ukazanie tej ogromnej tragedii, której świadkiem był KL Gross-Rosen. Mam nadzieję, że to z kolei budziło wrażliwość młodych serc na niesprawiedliwość, krzywdę i ogrom cierpienia, jakie pozostawiły tamte chwile, by z wielką odpowiedzialnością troszczyć się o pokój na świecie.
Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach zdobyli:
konkurs plastyczny - Barbara Buczyk, Publiczna Szkła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza, Strzegom
konkurs multimedialny - Angelika Sawczak, Gimnazjum Publiczne im. W.S. Reymonta, Kłodzko
konkurs wiedzy - Weronika Płaskocińska, Gimnazjum w Budziszowie Wielkim
Nagrody zostały ufundowane przez ks. Marka Babuśkę, kapłanów dekanatu strzegomskiego oraz pracowników Muzeum Gross-Rosen.
Na kolejnej stronie pełna lista laureatów diecezjalnego konkursu „KL Gross-Rosen (1940–1945) Ocalić od zapomnienia”
Nagrodzeni - konkurs plastyczny
I miejsce - Barbara Buczyk – Publiczna Szkła Podstawowa nr3 im. Henryka Sienkiewicza, Strzegom, op. Krzysztof Mądrzak
II miejsce - Malwina Ryż – Publiczna Szkoła Podstawowa nr2 im. Mikołaja Kopernika,Strzegom, op. Agnieszka Marczak
II miejsce - Oliwia Stankiewicz – Publiczna Szkła Podstawowa nr3 im. Henryka Sienkiewicza, op. Krzysztof Mądrzak
III miejsce - Milena Chamera – Szkoła Podstawowa, Lutomia Dolna, op. Piotr Pieczątkiewicz
III miejsce - Julia Dziekońska – Szkoła Podstawowa nr1 Pieszyce, op. ks. Paweł Reizer
Wyróżnienia:
-Wiktoria Stankiewicz – Publiczna Szkoła Podstawowa nr3 im. Henryka Sienkiewicza, Strzegom, op. Ewa Ciunowicz
-Igor Węgrzyniak – Szkoła Podstawowa nr 6, Nowa Ruda, op. Mirosława Briń
-Karolina Ćwikła – Miejska Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka, Jedlina Zdrój, op. Magdalena Wędzik
-Michał Michalski – Szkoła Podstawowa nr2 im Żołnierzy z Monte Cassino, Polanica Zdrój, op. s. Anna Korbaś
-Martyna Sobolewska – Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 Strzegom im. Kornela Makuszyńskiego, op. Izabella Kisły
-Zuzanna Kawiak – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Jaroszowie, Jaroszów, op. Tomasz Dziurla
-Nina Banaś – Szkoła Podstawowa nr1, Głuszyca Górna, op. Ewa Piwońska
-Aleksandra Szturmińska – Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego, Bożków, op. Danuta Sadowska
-Patryk Tomczuk – Niepubliczna Szkoła Podstawowa, Dzikowiec, op. Mirosława Briń
-Radosław Podedworny – Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza, Udanin, op. Violetta Leńska
-Bartosz Polak – Niepubliczna Szkoła Podstawowa, Żelaźno, op. Magdalena Lasek
Nagrodzeni – konkurs multimedialny:
I miejsce - Angelika Sawczak - Gimnazjum Publiczne im. W.S. Reymonta, Kłodzko, op.Magdalena Lasek
II miejsce – Aleksandra Plesowicz, Michał Chohura – Gimnazjum im. Jana Pawła II, Ujazd Górny, op. Małgorzata Bromińska, Lipińska Teresa
III miejsce – Weronika Płaskocińska – Gimnazjum, Budziszów Wielki, op. Helena Maściuch
Wyróżnienia:
-Tomasz Wasilewski – Gimnazjum im. Jana Pawła II, Goczałków, op. Ewa Miałkowska
-Dominika Sydor – Gimnazjum im. Anny Jenke, Jaroszów, op. Tomasz Dziurla
-Krystian Sawicki – Publiczne Gimnazjum nr6, Wałbrzych, op. Robert Ćwielong, Małgorzata Kina
-Nicole Sarna – Gimnazjum nr2 im. Jana Pawła II, Strzegom, op. Aleksandra Kolendra
-Aleksandra Rybka –Gimnazjum nr1 im. Kardynała Stefana, Strzegom Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia, op. Bogusława Szymczyna
-Wojciech Kowalski – Gimnazjum nr 3, Nowa Ruda, op. Teresa Bałaza
-Ewelina Gibek - Regionalna Szkoła Turystyczna im. Jana Pawła II, Polanica Zdrój, op. Danuta Droździk i s. Małgorzata Bilińska
Nagrodzeni - konkurs wiedzy
I miejsce - Weronika Płaskocińska - Gimnazjum w BudziszowieWielkim, op. Helena Maściuch
II miejsce - Sandra Szczygieł - Zespół Szkół im. ks. Jana Dzierżonia–Pieszyce , op. Tomasz Wojciechowski
II miejsce - Martyna Zdrojek - Gimnazjum nr 3 – Nowa Ruda, op. Teresa Bazała
III miejsce - Dominika Sabat - Gimnazjum w Jaroszowie im. Anny Jenke, op. Tomasz Dziurla
Wyróżnienia:
-Joanna Klasa - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Goczałkowie, op. Ewa Miałkowska
-Maja Czerwiecka - Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Strzegom, op. Bogusława Szymczyna
-Małgorzata Gwiżdż - Gimnazjum im. Jana Pawła II – Ujazd Górny, op. Małgorzata Bromińska, Teresa Lipińska
-Natalia Janiszewska - Gimnazjum im. Unii Europejskiej, Lutomia Dolna, op. Piotr Pieczątkiewicz
-Agata Koza - Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza Gimnazjum, Roztoka op. Tomasz Aleksiuk
-Hubert Capaja - I Liceum Ogólnokształcące – Bystrzyca Kłodzka, op. Andrzej Prasał
-Klaudia Tokarczyk - Publiczne Gimnazjum nr 6 im. Janusza Korczaka, Wałbrzych, op. Małgorzata Kina, Robert Ćwielong
-Adela Gawlik - Zespół Szkół w Strzegomiu, op. Marzena Łaciuk