Odpustowe Bardo

Mirosław Jarosz

publikacja 05.07.2015 12:09

W tym roku wierni przeżywają 49. rocznicę koronacji bardzkiej figury Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej.

Odpustowe Bardo Od stuleci nieodłącznym elementem bardzkich uroczystości jest nocna procesja różańcowa Mirosław Jarosz /Foto Gość

Trwają uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej w Bardzie. Uroczyste obchody rozpoczęto już w piątek 3 lipca otwarciem w  bazylice wystawy i wyświetleniem filmu poświęconego kard. Bolesławowi Kominkowi. To on w 1966 r. koronował bardzką figurkę. Była to pierwsza koronacja od czasów II wojny światowej na Ziemiach Zachodnich. Warto zauważyć, że Stolica Apostolska pozwolenie na koronację wydała już w roku 1948. Jednak przez wiele lat komunistyczne władze uniemożliwiały dokonanie tego aktu.

W piątek odprawiono również Mszę św. w intencji kard. Kominka i zmarłych redemptorystów oraz innych, którzy przyczynili się do koronacji. Dzień ten zakończono koncertem organowym i skrzypcowym w ramach II Międzynarodowego Forum Muzycznego.

W wigilię odpustu bp Adam Bałabuch odprawił w sanktuarium Mszę św., po której odmówiono Apel Maryjny. Następnie około 1000 osób wyruszyło na tradycyjną procesję z Cudowną Figurą NMP po dróżkach różańcowych.

W niedzielę centralnej Mszy św. odpustowej przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec.


Figurka Matki Bożej Bardzkiej to najstarsza drewniana rzeźba romańska zachowana na Dolnym Śląsku (powstała ok. 1110 r.). Wykonana z drewna lipowego, mierzy 43,3 cm. Reprezentuje niezwykle rozpowszechniony w XI i XII w. typ „Madonny Tronującej”.

Uroczysta koronacja figury odbyła się 3 lipca 1966 roku, kiedy Polska obchodziła 1000-lecie chrztu. Ponieważ Figura jest czczona w Bardzie od ponad 700 lat, arcybiskupia kuria wrocławska włączyła uroczystości koronacyjne do obchodów milenijnych nie tylko diecezjalnych, ale całej Polski. Była to pierwsza koronacja w archidiecezji. Dokonał jej abp Kominek - późniejszy kardynał - w otoczeniu 9 biskupów. W koronacji wzięło udział około 150 tys. wiernych, 500 kapłanów i tyleż sióstr zakonnych. Brali w niej udział, oprócz Polaków, również Czesi, Niemcy i Morawianie.