Chleb z nowego ziarna

mj

publikacja 14.09.2015 17:28

Tegoroczne dożynki diecezjalne świętowano 13 września w Głuszycy. Zorganizowano je wspólnie z powiatem wałbrzyskim.

Chleb z nowego ziarna Dla Kościoła dożynki i pierwszy chleb z nowego ziarna mają kluczowe znaczenie ze względu na Eucharystię. – Chleb Eucharystyczny robi się z tej samej mąki, z której powstaje chleb nasz codzienny - tłumaczy biskup Mirosław Jarosz /Foto Gość

Święto plonów Diecezji Świdnickiej i Gmin Powiatu Wałbrzyskiego rozpoczęto od barwnego korowodu wieńców dożynkowych, prowadzonego przez Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Odgłosy Kniei”. Jego uczestnicy przeszli ulicami miasta na boisko sportowe. Tam została odprawiona Msza św., której przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec. W trakcie homilii mówił on, że za sprawą Boga to ziemia jest naszą karmicielką, bo rodzi zboża, owoce, warzywa.

– Oprócz języka i kultury, ziemia jest podstawą bytu narodu. Bez ziemi, tak jak bez domu, bez rodziców, człowiek staje się sierotą, staje się włóczęgą – mówił bp Ignacy Dec. – Ziemia jest naszą matką karmicielką, nie tylko dostarcza nam pokarmu, ale domaga się wkładu naszej pracy, gdyż jest pierwszym warsztatem pracy dla tych, którzy produkują żywność, jak również dla tych, którzy wydobywają z niej zasoby bogactw naturalnych.

Biskup podkreślił również wielką potrzebę szacunku dla ziemi, która jest narodowym bogactwem, której nie można sprzedawać. – Póki ma istnieć życie na ziemi, ten zakład nie może być nigdy zamknięty, ani sprzedany w obce ręce. Dlatego tak ważna jest troska o ziemię i o rolnictwo. Dlatego też ziemię trzeba otaczać szczególną miłością, trzeba jej bronić przed agresorami zewnętrznymi, zagranicznymi i wewnętrznymi, krajowymi – podkreślił bp Dec.

Celebrans zaapelował do rolników, aby nie zniechęcali się trudną pracą na roli oraz jej nie opuszczali. – Przekonujcie dzieci i wnuki, żeby wbrew wszystkiemu pozostawali na ojczystej ziemi, aby nie uciekali ze wsi, gdyż może zabraknąć chleba na codzienny stół, na wigilijny opłatek, na stół eucharystyczny – apelował biskup świdnicki. Zwrócił również uwagę na fakt, że rolnicy nie tylko ciężko pracują, uprawiając ziemię, ale również są spadkobiercami bardzo chlubnego dziedzictwa narodowego, tradycji polskiej wsi, pielęgnowania zwyczajów rodzinnych, religijnych, patriotycznych.

Po Eucharystii odbył się ceremoniał dożynkowy. Starostowie dożynek - państwo Anna i Andrzej Kucharscy, rolnicy z Mieroszowa,  poprosili gospodarzy uroczystości – bp Ignacego Deca, Jacka Cichurę - starostę powiatu wałbrzyskiego i Romana Głoda - burmistrza Głuszycy o sprawiedliwy podział chleba. Zaproszeni goście honorowi, m. in. Tomasz Siemoniak - wicepremier i minister obrony narodowej, Tomasz Smolarz - wojewoda dolnośląski i parlamentarzyści, uczestniczyli w obrzędzie dzielenia się chlebem.

Dożynkom towarzyszyły stoiska z prezentacjami Gmin Boguszów Gorce, Mieroszów, Czarny Bór oraz Głuszycy i jej lokalnych artystów oraz wytwórców. Ogromnym zainteresowaniem licznie zebranej publiczności cieszyła się prezentacja 18 wieńców dożynkowych zgłoszonych do konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy przez sołectwa z gmin powiatu wałbrzyskiego i parafie diecezji świdnickiej. Wyróżniono wieńce sołectwa Kolc oraz parafii Ostroszowice z Dekanatu Bielawa. Trzecie miejsce przyznano sołectwu Sokołowsko w  Gminie Mieroszów, drugie miejsce zdobył wieniec wsi Borówno z Gminy Czarny Bór, a zwycięstwo przypadło wieńcowi przygotowanemu przez Państwa Muszów reprezentujących Miasto Głuszycę. Nagrodzeni otrzymali prezenty rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu oraz Dolnośląską Izbę Rolniczą.

Na scenie w ludowym repertuarze prezentowali się: dziecięcy zespół Bogaczowiczanie, głuszyckie przedszkolaki oraz uczniowie głuszyckich szkół. W skeczu „Czerwony kapturek” wystąpiły seniorki z Mieroszowa. Niewątpliwą atrakcją były występy Zespołu Pieśni i Tańca "Wałbrzych", Zespołu Sygnalistów Myśliwskich "Odgłosy Kniei" oraz kapeli góralskiej "Janicki" z Czarnego Boru.