Pan Jezus jest taki dobry! - w Bardzie

xrt

publikacja 08.05.2016 09:05

Uroczysta inauguracja nowenny sobót przed jubileuszem koronacji.

Pan Jezus jest taki dobry! - w Bardzie Spowiedź u biskupa - nieczęsta okazja ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Zgodnie z zapowiedzią bp. Ignacego Deca, diecezja, a nawet metropolia wrocławska, przygotowuje się do jubileuszu 50-lecia koronacji figury MB Bardzkiej Strażniczki Wiary Świętej (metropolia, ponieważ sanktuarium w Bardzie jest "metropolitalnym" - czyli głównym dla trzech diecezji: świdnickiej, wrocławskiej i legnickiej).

7 maja do Barda pielgrzymować miały dekanaty: Bystrzyca Kłodzka, Lądek Zdrój, Międzylesie, Kłodzko, Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój. W praktyce stawili się w Bardzie wierni z dekanatu Bystrzyca Kłodzka. 

Na program sobót nowennowych składa się: nabożeństwo odnowienia przymierza chrzcielnego, Msza św. oraz modlitwa na Dróżkach Różańcowych. 

Pielgrzymce pierwszej soboty przewodniczył bp Adam Bałabuch. W homilii zachęcał słuchaczy do świadectwa, które jest dzisiaj najskuteczniejszym sposobem uwagi na życie duchowe. 

- To oczywiście ważne, poruszyły mnie te słowa, dlatego poszłam do spowiedzi - zaznacza Barbara Trojanowska, jedna z pątniczek. - Spowiedź ta okazała się dla mnie niezwykłym doświadczeniem łaski, bo mogłam się wyspowiadać u bp. Adama - podkreśla. 

Dodatkowych wrażeń było więcej. Po Mszy św. wierni spontanicznie zaczęli podchodzić do bp. Adama, by ten ich pobłogosławił. - Przeszłam przez Bramę Miłosierdzia, wzięłam udział we Mszy św., wyspowiadałam się, a na koniec jeszcze indywidualne, pasterskie błogosławieństwo - Pan Jezus jest taki dobry, tutaj w Bardzie bardzo łaskawy, pewnie za sprawą swojej Matki - uśmiecha się Barbara Trojanowska, komentując sytuację. 

Biskup Ignacy Dec w swoim liście z okazji jubileuszu tak wspominała wydarzenia sprzed półwiecza: "Przypomnijmy, że staraniem Kościoła Wrocławskiego koronacja Figurki Maryi z Dzieciątkiem  miała miejsce 3 lipca 1966 r. na bardzkim Wzgórzu Różańcowym, powyżej dzisiejszej bazyliki. Dziś wzgórze koronacyjne pokrywa las; wtedy, pokrywała je licząca przeszło 150 tysięcy rzesza pątników. Zauważmy, że koronacja ta miała miejsce w roku polskiego Millennium, kiedy to 3 maja na Jasnej Górze kard. Stefan Wyszyński wypowiedział  Milenijny Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, za wolność Kościoła w świecie i w naszej Ojczyźnie. Akt ten nawiązywał do Ślubów króla Jana Kazimierza z roku 1656 i do Jasnogórskich Ślubów Narodu z roku 1956. Dziś z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że owocem tego milenijnego oddania się Maryi w niewolę miłości był wybór Polaka na papieża oraz uwolnienie Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej z niewoli komunizmu.  Przypomnijmy, że uroczystościom koronacyjnym w Bardzie przewodniczył  arcybiskup Bolesław Kominek z Wrocławia, późniejszy kardynał, promotor  polsko-niemieckiego pojednania po okropnościach II wojny światowej.  Od tamtej chwili Maryja otrzymała jeszcze jedno imię, bardzo stosowne do okoliczności:  Strażniczka Wiary Świętej. Wraz z chrztem przyszła przecież do nas wiara w Boga Jedynego, w Trzech Osobach".