Kłodzka noc z Dankwartem

mj, hs

publikacja 17.06.2016 13:27

Podczas wydarzenia "Karol Dankwart - Noc Kościołów w Kłodzku" będzie jedyna okazja zobaczenia obrazów Karola Dankwarta i innych mistrzów malarstwa baroku. Dzieła te nie były publicznie wystawiane od co najmniej kilkudziesięciu lat.

Kłodzka noc z Dankwartem W trakcie nocnego zwiedzania pokazane będą również odkryte w ubiegłym roku unikatowe freski znajdujące się w kościele przy klasztorze klarysek Mirosław Jarosz /Foto Gość

W klasztorze oo. jezuitów w Kłodzku przy pl. Kościelnym, tuż obok kościoła pod wezwaniem NMP, znajdują się obrazy wielkich mistrzów baroku. Niestety, ze względu na klauzurę klasztorną, do tej pory, przynajmniej od czasów wojny, nigdy nie były publicznie pokazywane.

O. Robert Mol, superior kłodzkich jezuitów, zgodził się jednak raz jeden otworzyć część klauzury. 18 czerwca od godz. 16 do 17.30 otwarte zostaną drzwi klasztoru dla mediów i środowisk akademickich.  Można będzie filmować, fotografować i nagrywać. Wydarzenie będzie miało charakter społeczno-kulturalny.

Program kłodzkiej Nocy Kościołów wygląda następująco:

  • godz.16 - wejście z przewodnikiem do kościoła pw. NMP, gdzie znajdują się freski namalowane przez Dankwarta oraz bardzo cenne rzeźby i obrazy wielu znakomitych artystów;
  • godz.16.30 - wejście do klasztoru wraz z przewodnikiem, okazanie obrazów na parterze i drugim piętrze klasztoru;
  • godz.17.15 - konferencja prasowa (po zakończeniu konferencji chętni udadzą się z przewodnikiem do kaplicy św. Marii Magdaleny przy ul. Łukasińskiego - tuż przed klasztorem klarysek, gdzie od czasów wojny nie zmieniło się nic, a sama kaplica użytkowana była sporadycznie);
  • godz.18.30 - wejście z przewodnikiem do kościoła śś. Jerzego i Wojciecha przy klasztorze Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kłodzku, gdzie przewodnik opowie skomplikowaną i burzliwą historię tego kościoła, o którym wzmiankowano już w 1275 r., a poświęcenie świątyni odnotowano w 1479 r .

Oferta dla pozostałych osób lub grup:

  • godz. 19 - wejście do klasztoru oo. jezuitów z przewodnikiem, prezentacja dzieł mistrzów baroku;
  • godz. 19.30 - wejście do kościoła pod wezwaniem NMP przewodnikiem, prezentacja fresków Dankwarta, rzeźb, obrazów i architektury kościoła;
  • godz. 20 - przejście do kaplicy św. Marii Magdaleny przy ul. Łukasińskiego;
  • godz. 20.15 - wejście do kościoła śś. Jerzego i Wojciecha, prezentacja odkrywek konserwatorskich fresków oraz historia kościoła i klasztoru klarysek, dawniej oo. bernardynów.

Kolejne wejścia grup planowane są na godz. 20 oraz 21.

Wejścia możliwe po zgłoszeniu:

  • dla mediów, środowisk akademickich i konserwatorów sztuki: hszczepanowska@wp.pl;
  • dla wszystkich pozostałych chętnych: grzegorz@drogibaroku.org.pl.

Ponieważ K. Dankwart, autor fresków i wielu z obrazów, był Szwedem z pochodzenia, oprócz starosty powiatu kłodzkiego Macieja Awiżenia, wydarzenie to objęła patronatem honorowym Ambasada Szwecji w Polsce.