Festiwal ku czci organmistrza

xrt

publikacja 05.07.2016 07:42

Pierwsze koncerty już się odbyły, warto wziąć udział w kolejnych.

Festiwal ku czci organmistrza Kościół ewangelików w Wałbrzychu podczas sobotniego koncertu. ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Trwa Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga. W kościołach Świdnicy, Wałbrzycha, Barda i Świebodzic dzięki pomysłowi i zabiegom Zuzanny i Macieja Batorów z Fundacji Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit młodzi muzycy prezentują bogactwo muzyki kościelnej i organowej. 

Festiwal rozpoczął się 1 lipca od koncertu Macieja Batora (organy) i Marcjanny Myrlak (mezzosopran) w kościele pw. Świętego Krzyża w Świdnicy.

Dzień później w wałbrzyskim ewangelickim kościele św. Zbawiciela wystąpił solowo organista i kompozytor z Hamburga Thomas Cornelius. Oto relacja z jego popisu. 

Wykonał on Johanna Sebastiana Bacha Toccatę, Adagio und Fugę C-Dur BWV 564 1685-1750 (utwór sławiący Trójcę Najświętszą), następnie utwór własnej kompozycji "La nuit mystique" z 1986 r. - Młodzieńczy utwór kompozytora napisany w czasie, gdy całymi nocami ćwiczył w kościele na organach, słyszał dwanaście uderzeń zegara o północy oraz latające nad jego głową nietoperze - komentowała Zuzanna Bator. 

Co jeszcze? Felix Mendelssohn Präludium und Fuge in d-Moll 1809-1847; dalej: Johann Sebastian Bach "Von Gott, will ich nicht lassen" BWV 658, Max Reger Toccata i fuga d-moll op 59 (kompozycja nawiązująca to dzieł Bacha, z romantycznie rozbudowaną fakturą i harmoniką), Johann Nicolaus Hanff Von Gott, "Will ich nicht lassen" i "Ach Gott, vom Himmel sieh darein" (dwa opracowania chorałowe kompozytora, który urodził się i działał w Szlezwiku, mieście Tomasa Corneliusa), Louis Vierne Carillion de Westminster op. 54/6 1870-1937 - To typowa francuska toccata, utwór grany na wyjście po Mszy w katedrze Notre Dame w Paryżu - dodała Zuzanna bator zapowiadając wykonanie. 

Trzeci koncert (3 lipca) odbył się w świdnickim Kościele Pokoju. Był to „Koncert Gordonowski” czyli koncert dla małych dzieci ułożony wg teorii uczenia się muzyki prof. E.E. Gordona. Jego program wypełniła muzyka organowa, wokalna i kameralna, dostosowana do wieku słuchaczy. 

Festiwal organizacyjnie wspiera Świdnicki Ośrodek Kultury, patronują mu bp Ignacy Dec oraz Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. Oprócz dotacji ministerialnej festiwal wspierają: Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała, Drukarnia Ka i De oraz Hotel Piast-Roman. 

Festiwal Schlaga stawia szczególny akcent na organy firmy Schlag & Soehne.

Co jeszcze w tym roku? W kolejny piątek (8 lipca) świdnickie organy w kościele św. Józefa prezentować będzie Zuzanna Bator. Wspólnie z nią wystąpi mezzosopranistka z Warszawy, Lilianna Zalesińska.

W piątek (15 lipca) recital organowy w katedrze świdnickiej wykona organista z Pragi Přemysl Kšica. Dzień później w wałbrzyskim kościele pw. św. Aniołów Stróżów zagrają w duecie Zuzanna i Maciej Batorowie, inicjatorzy festiwalu. Małżeństwo wystąpi także w niedzielę (17 lipca) w Bardzie Śląskim, gdzie rok wcześniej nagrana została przez nich płyta CD.

W ostatnim tygodniu będzie można posłuchać krakowskiego organisty Filipa Presseisena, laureata nagrody berlińskiego konkursu improwizacji filmowej.

Wystąpi on w świdnickim Kościele Pokoju 22 lipca, grając na wielkich organach firmy Schlag & Söhne, które zabrzmią po raz pierwszy w całej okazałości po wielu latach milczenia. Filipa Presseisena będzie można usłyszeć także dzień później w Bardzie Śląskim.

Festiwal zakończy koncert w kościele pw. św. Piotra i św. Pawła w Świebodzicach w niedzielę 24 lipca, gdzie ponownie wystąpią małżonkowie: Zuzanna i Maciej Batorowie oraz wrocławski trębacz Rafał Czemarmazowicz.