Korzyści zbilansowane

ks. Roman Tomaszczuk

publikacja 10.09.2016 16:18

Od 70 lat na Sobięcinie słychać szkolny dzwonek w katolickim liceum.

Korzyści zbilansowane Uczennice niepokalanek podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. Ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

70 lat temu, 9 września, po raz pierwszy w liceum sióstr niepokalanek w Wałbrzychu zabrzmiał pierwszy szkolny dzwonek. W rocznicę tego wydarzenia bp Marek Mendyk modlił się o mądrość dla współczesnych uczennic, by dały się kierować w życiu słowu Bożemu. 

Gośćmi święta byli nie tylko rodzice, ale i kadra pedagogiczna, absolwentki szkoły oraz grupa kilkunastu uczniów i wychowawców z partnerskiej szkoły w Niemczech. 

Niemieckie Mallincrodt-Gymnasium w Dortmundzie jest wielką elitarną szkołą o ogromnym potencjale. Mimo to partnerskie relacje z dziesięć razy mniejszą szkołą niepokalanek są bardzo cenione przez wychowawców i uczniów. Niemiecka placówka organizuje także wymianę międzyszkolną m.in. ze Szkotami, Włochami i Francuzami.

Młodzi Niemcy i Polacy przez tydzień zwiedzali region, uczyli się historii w Krzyżowej, tańców i piosenek ludowych w Starej Kopalni w Wałbrzychu, ozdabiania szkła w hucie w Piechowicach, odwiedzili Wrocław. 

Jakie korzyści? Szlifują język, zarówno niemiecki, jak i angielski, bo w towarzyskich rozmowach wykorzystują inne słownictwo niż na lekcjach. Porzucają stereotyp Niemca: zimny, zamknięty, na dystans, z zadartym nosem, bo w bezpośrednim kontakcie goście są towarzyscy, uprzejmi, radośni i chętni do rozmowy. Porównują szkoły: w Wałbrzychu jest większa dyscyplina, w Dortmundzie luz. Natomiast w dobie internetu, dzięki portalom społecznościowym, z wieloma kolegami i koleżankami z Niemiec Polki utrzymują kontakt, co pozwala ćwiczyć język i daje sporo satysfakcji.

Piątkowa uroczystość była wstępem do centralnych obchodów jubileuszowych, które zaplanowane zostały na 8 października. Będzie im przewodniczył bp Ignacy Dec.