Poznać twarz komunizmu

Tomasz Dziurla / mj

publikacja 26.09.2016 17:16

To była dobra lekcja patriotyzmu, szacunku i pamięci o pensjonariuszach Obozu Pracy Więźniów w Rusku.

Poznać twarz komunizmu Uczestnicy uroczystości w Rusku. fot: Tomasz Dziurla

Główne obchody związane z XIII Spotkaniem Religijno-Patriotycznym poświęconym pamięci wszystkich poległych, a także żyjących jeszcze więźniów byłego obozu pracy, odbyły się w niedzielę 18 września w kościele filialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Rusku.

Uroczystość rozpoczęła się o 12.30 Mszą św., której przewodniczył bp Ignacy Dec. Współcelebransami byli: ks. prałat Marek Babuśka, dziekan dekanatu strzegomskiego, ks. kanonik Jan Olender, poprzedni proboszcz parafii Jaroszów, oraz ks. dr Marek Krysiak, obecny proboszcz parafii Jaroszów. Biskup wygłosił okolicznościową homilię, w której wielokrotnie odnosił się do sumień współczesnych Polaków i rozwijania w sobie idei patriotyzmu. Liturgię eucharystyczną oprawą muzyczną uświetnił zespół wokalno-instrumentalny Jeruzalem z Jaroszowa.

Po Mszy św. nastąpiło procesyjne przejście przed obelisk z tablicą pamiątkową, upamiętniającą katorżniczą pracę więźniów. Po modlitwie za Ojczyznę i więźniów poległych w stalinowskich i nazistowskich łagrach i obozach pracy oraz po przemówieniach zaproszonych gości, złożono okolicznościowe wieńce i kwiaty. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaroszowie reprezentowała dyrektor Beata Jankiewicz oraz uczniowie pełniący honorową służbę w obu pocztach sztandarowych pod opieką Waldemara Abrama. Słowa refleksji dotyczące minionych czasów oraz wydarzeń, jakie miały miejsce w Rusku w latach 1948-1956 skierowali do uczestników Zbigniew Suchyta - Burmistrza Strzegomia, Katarzyna Izabela Mrzygłocka - poseł na sejm RP, Janina Piekarz - społeczna działaczka LPR oraz Tadeusz Kazimierz Mróz - były więzień OPW w Rusku. Podzielili się oni z zebranymi refleksjami nt. trudnych czasów funkcjonowania komunistycznych obozów pracy na ziemiach polskich po II wojnie światowej oraz kultywowania uroczystości poświęconych pamięci poległych więźniów. Następnie odbyła się ceremonia złożenia okolicznościowych wieńców i wiązanek kwiatów.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, m. in.: pani Katarzyna Izabela Mrzygłocka - poseł na sejm RP, pan Wiesław Kilian - senator RP, pan Zbigniew Suchyta - Burmistrz Strzegomia, pan Marek Zywer - wiceprzewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego, członkowie Rady Powiatu, pan Tomasz Marczak - przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, radni Rady Miejskiej w Strzegomiu, pan kpt Tadeusz Kazimierz Mróz z Wrocławia (były więzień OPW Jaroszów-Rusko, wiceprezes Związku Solidarności Polskich Kombatantów we Wrocławiu, członek Zarządu Głównego Związku Solidarności Polskich Kombatantów w Gdańsku oraz członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej), pani Joanna Mróz-Możdżonek - córka byłego więźnia OPW w Rusku, pracownik Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu (wraz z rodziną), pan płk Tadeusz Gombrych - prezes Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Okręgu Dolnośląskiego we Wrocławiu, pan mjr Stanisław Szatkowski - prezes Związku Kombatantów "Solidarności" we Wrocławiu, pan mjr Bogdan Zdrojewski - wiceprezes Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Okręgu Dolnośląskiego we Wrocławiu, pan Jerzy Oboron - sekretarz Związku Młodocianych Więźniów Politycznych "Jaworzniacy", pani Janina Piekarz - działaczka społeczna LPR, pracownicy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, dyrektorzy szkół z terenu gminy Strzegom, s. Dorotea wraz z pocztem sztandarowym z Prywatnego Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu, nauczyciele, młodzież i dzieci z wielu szkół z terenu naszej gminy, poczty sztandarowe szkół i różnych organizacji, strzelcy ze Związku Strzeleckiego Oddział Strzegom, kombatanci, członkowie „AK”, „Jaworzniacy”, sołtysi wsi oraz mieszkańcy gminy Strzegom i gminy Żarów. Ponadto, w uroczystości wzięli udział również żołnierze 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia.

Honorowy patronat nad uroczystością objęli: ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec Biskup Świdnicki oraz pan Zbigniew Suchyta - Burmistrz Strzegomia.

Gminne obchody związane z "XIII Spotkaniem Religijno-Patriotycznym w Rusku" rozpoczęły się już 2 dni wcześniej. Na sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie, odbyło się kolejne sympozjum popularno-naukowe nt. "Obozu Pracy Więźniów w Jaroszowie-Rusku". Przygotowali je nauczyciele i uczniowie szkoły.

Zapoczątkowane w lipcu 2004 roku "Spotkania Religijno-Patriotyczne w Rusku" spełniają swój cel edukacyjny - uczenie patriotyzmu, szacunku i pamięci o więźniach byłego Obozu Pracy Więźniów Politycznych w Jaroszowie-Rusku.

Na kolejnej stronie relacja z sympozjum.

W imieniu Organizatorów przybyłych gości i wszystkich uczestników powitała Beata Jankiewicz - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie. Podczas tegorocznego sympozjum uczestnicy mogli wysłuchać kilku wierszy deklamowanych przez młodzież z jaroszowskiego gimnazjum, które zostały napisane przez Tadeusza Kazimierza Mroza w trakcie przymusowego pobytu w kilku więzieniach dla więźniów politycznych w latach 50-tych XX wieku. Wiersze te są wyrazem osobistych przeżyć autora, związanych z pobytem w więzieniach o zaostrzonym rygorze, a ich wyjątkowość i niepowtarzalność powoduje, że słuchając ich treści można nie tylko wyobrazić sobie rzeczywistość przeżywaną przez młodocianego - 17-letniego więźnia, ale także wyczuć jego tęsknotę za wolną i praworządną Ojczyzną dla wszystkich Polaków.

Najpierw uczeń Bartosz Głód zaprezentował wiersz pt. "Non omnis moriar", napisany w roku 1950 w więzieniu na Kleczkowskiej we Wrocławiu. Następnie uczennica Paulina Kuczerka wydeklamowała wiersz pt. "Gdy gasły uczucia", który powstał w więzieniu w Wałbrzychu w roku 1957. W bardzo ekspresyjny i profesjonalny sposób kolejna uczennica naszej szkoły - Zofia Malinowska wyrecytowała bardzo wymowny wiersz pt. "Życie", w którym Autor przedstawia cenę i wartość swego życia, o które będzie walczył do samego końca. Wiersz ten powstał w więzieniu w Jaworznie w 1953 roku. Ostatnim utworem poetyckim wyrecytowanym w stylu manifestu był wiersz pt. "Już nigdy". Uczennica Zofia Kawiak przez taką interpretację ukazała uczestnikom sympozjum zamierzony cel autora - zdecydowaną walkę z władzami komunistycznymi, by doprowadzić do powstania wolnego państwa polskiego.

Sympozjum poprowadziły uczennice szkoły: Wiktoria Łobodziec i Wioletta Kardynał. Składało się ono z trzech części:

W pierwszej części uczestnicy sympozjum zostali zapoznani z projektem edukacyjnym pt. "Oto nasza historia" - historia Obozu Pracy Więźniów w Rusku, zrealizowanym przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie w poprzednim roku szkolnym. Pięć uczennic jaroszowskiego gimnazjum, w oparciu o zebrane materiały, ukazało uczestnikom szczegóły związane z historią Obozu Pracy Więźniów funkcjonującym w tej miejscowości. Były to bardzo cenne i ważne informacje dotyczące tego miejsca - wypełnionego bólem, cierpieniem i pogardą dla przekonań młodych Polaków w dobie reżimu komunistycznego.

W części drugiej został wygłoszony referat naukowy pt. "Przemilczane zbrodnie. Stalinowskie represje wobec Polaków", przygotowany przez Monikę Mikuczewską - pracownika edukacyjnego, specjalistę Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W swoim wystąpieniu pani M. Mikuczewska przybliżyła uczestnikom sympozjum problematykę dziś już bardziej znanego pojęcia "żołnierzy wyklętych", mechanizmów charakterystycznych dla stalinowskich represji wobec narodu polskiego oraz wiele szczegółów dotyczących funkcjonowania takich ośrodków, jaki funkcjonował w Rusku, w powojennej Polsce, na podstawie danych historycznych oraz dokumentów, które posiada IPN Wrocław.

W ostatniej części sympozjum miało miejsce wystąpienie Tadeusza Kazimierza Mroza - byłego więźnia OPW w Rusku, który - nie kryjąc wzruszenia - wyraził swoje wrażenia i wspomnienia związane z pobytem w OPW w Rusku w latach 50-tych minionego wieku. Po wystąpieniu pana Mroza nastąpiła dyskusja na podstawie pytań zadawanych ze strony uczestników. Głos zabrali: Roman Asynger - radny Rady Miejskiej w Strzegomiu, Monika Mikuczewska - pracownik IPN-u, Ryszard Rossa - były Burmistrz Strzegomia oraz Beata Jankiewicz - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie, którzy w swoich wystąpieniach wyrazili zadowolenie z organizacji sympozjum i problematyki poruszanej podczas niego, a także odnieśli się do celowości i zasadności dalszego kultywowania tych spotkań.

W sympozjum uczestniczyła także Małgorzata Sandecka – Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty oraz delegacje uczniów wraz z nauczycielami: z Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu, Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu, z Zespołu Szkół w Strzegomiu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie.

 

TAGI: