Odznaczony za zasługi

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 27.02.2017 12:48

W niedzielę wieczorem ks. Bogusław Wermiński, emerytowany proboszcz parafii pw. Aniołów Stróżów, otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Odznaczony za zasługi Odznaczenie od Prezydenta RP wręczył ks. Wermińskiemu wicewojewoda Krzysztof Kamil Zieliński ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

W Wałbrzychu w kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów uczczono Żołnierzy Wyklętych dopiero wieczorem. Uroczystej Mszy św. ze sztandarami i delegacjami przewodniczył bp Ignacy Dec. W homilii biskup przypomniał bohaterstwo Niezłomnych i ich przykład dla współczesnych. Na zakończenie Eucharystii natomiast w imieniu Prezydenta RP dolnośląski wicewojewoda Krzysztof Kamil Zieliński wręczył ks. Bogusławowi Wermińskiemu Złoty Krzyż Zasługi za działalność społeczną i charytatywną.

– Mogę z pełną odpowiedzialnością i powagą powiedzieć, że ks. Wermiński to proboszcz Wałbrzycha. W tym najwznioślejszym, najokazalszym i najważniejszym kościele przez lata bowiem sprawował posługę kapłańską, która nierozerwalnie wiązała się z niezłomnością obywatelską, którą nam wałbrzyszanom okazywał jako proboszcz. To właśnie z tej parafii wyruszały marsze, to w tym kościele, jak to widzimy dzisiaj, tak licznie gromadziły się poczty sztandarowe. Z konkretnych przykładów pamiętam, jak kolejarze wałbrzyscy chcieli przechować swój sztandar solidarnościowy, to znalazł on właśnie tutaj swoje miejsce. Ksiądz prałat zawsze był przyjacielem więźniów, do których udawał się z posługą pasterską. Zawsze stał na straży elementarnych wartości – mówił wicewojewoda.

Również biskup Ignacy zauważył dokonania ks. Bogusława, który działał nie tylko w sektorze duszpasterskim, ale i społecznym. Po wręczeniu odznaczenia zabrał głos sam zainteresowany, który powiedział, że zawsze w trudnych momentach przyświecały mu słowa jednego z psalmów: „Chociaż bym przechodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną”.

Po złożeniu gratulacji przez przedstawicieli parafii wszyscy zebrani udali się pod pomnik, gdzie odśpiewano hymn, złożono wiązanki i pomodlono się za wszystkich, którzy oddali życie za Polskę.