Niepokalanki już z gwiazdami

Mirosław Jarosz

publikacja 22.06.2017 06:40

Po zaledwie miesiącu od rozpoczęcia budowy, przy Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu otwarto obserwatorium astronomiczne.

Niepokalanki już z gwiazdami Wałbrzyskie obserwatorium astronomiczne jest jedynym w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Mirosław Jarosz /Foto Gość

Uroczystość otwarcia jaka odbyła się w pierwszy dzień lata u podnóża masywu Chełmca jest dowodem, że jasny cel, konsekwencja w działaniu i mozolna praca zawsze dają efekty.

Wszyscy zaproszeni goście mówili, że gdy kilka miesięcy temu dowiedzieli się o niecodziennym pomyśle s. Dorotey, dyrektor Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu, przyjmowali go z zaskoczeniem, a czasem niedowierzaniem. Niewielu wierzyło, że obserwatorium powstanie.

A ono już jest. W otwarciu obserwatorium uczestniczyli m.in. biskup świdnicki Ignacy Dec, który dokonał poświęcenia obiektu, siostra Wawrzyna, matka generalna sióstr Niepokalanek, Kamil Zieliński, wicewojewoda dolnośląski, Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, i uczennice niepokalańskiej szkoły.

- Pamiętam doskonale dzień, kiedy dowiedziałam się o tym pomyśle budowy obserwatorium astronomicznego, bo takich wydarzeń się nie zapomina - opowiada s. Wawrzyna, matka generalna sióstr Niepokalanek. - Stałam na przystanku w deszczowy i wietrzny dzień. Ten pomysł był nie z tej ziemi, wtedy na tym deszczu wydawał mi się szczególnie mglisty. Ale pomyślałam, że ja nie jestem od urealniania pomysłów, jestem od wspierania. Kto inny będzie je urzeczywistniał. Nie można mówić nie, bo czasem pomysły zupełnie nie z tej ziemi okazują się bardzo realne. Tutejsze siostry to pokazały.

- To zupełnie niesłychany pomysł - mówi Roman Szełemej. - On ma szczególne znaczenie właśnie w tej dzielnicy, w Sobięcinie. To miejsce, które wymaga takich niewiarygodnych, kosmicznych pomysłów, które nie miały prawa się zrealizować. Na informację siostry, że powstanie tu obserwatorium zareagowałem podobnie jak inni. Myślałem przez chwilę, że się przesłyszałem. Ale po chwili rozmowy stwierdziłem, że to nie są żarty. Miasto znacząco wspiera i będzie wspierać ten projekt, bo jest on ważny dla dzieci i młodzieży w całym Wałbrzychu i okolicach. Zadbamy, by to miejsce było regularnie przez nie odwiedzane.

Obserwatorium wraz z zapleczem dydaktycznym stoi na wzgórzu powyżej szkoły. Jest zaprojektowane tak, by umożliwiało przeprowadzanie obserwacji, pokazów astronomicznych oraz wykładów, spotkań i lekcji w pomieszczeniu pod obserwatorium. Dostęp do nowoczesnej placówki astronomicznej, a przez to wzbogacenie form kształcenia, zwłaszcza fizyki i astronomii, będzie możliwy dla uczniów wszystkich szkół powiatu wałbrzyskiego i powiatów ościennych. Organizowane będą tam zajęcia dydaktyczne, wystawy i konkursy.

W obserwatorium będzie główny teleskop dużej mocy i kilka mniejszych, tak aby można było przeprowadzać w grupach zajęcia lekcyjne. Na placu obok ma powstać "Park Nauki i Patriotyzmu" a w nim m.in. makieta układu słonecznego z zachowaną skalą odległości, zegar słoneczny z miejscem do spotkań i ścieżka historyczna.

Siostry chciałyby otworzyć park przy okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Zapraszam wszystkich ciekawych wszechświata do pomocy w zakupie teleskopów i wyposażenia obserwatorium w sprzęt komputerowy dzięki którym „dosięgniemy gwiazd” - mówi s. Dorotea. Specjalne cegiełki można kupić bezpośrednio w siedzibie szkoły, można też wpłacić pieniądze na jej rachunek szkoły.

S. Dorotea liczy na to, że prężnie rozwijająca się szkoła przyciągnie nowe uczennice. Na rok szkolny 2017/2018 siostry przygotowały w Wałbrzychu bogatą ofertę edukacyjną. Już wiadomo, że otwarte zostaną następujące profile w liceum: medyczno-przyrodniczy, humanistyczno-dziennikarski i językowy. Jeżeli będzie wystarczająca liczba chętnych, uruchomione zostaną także: turystyczno-rekreacyjny i psychologiczno-pedagogiczny.