Co może świecki Meksykanin powiedzieć polskim księżom?

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 13.10.2017 13:23

To pytanie, które kiedyś dziennikarka zadała José Prado Floresowi, stało się pretekstem do wyjaśnienia jego obecności na IV Rekolekcjach Diecezji Świdnickiej.

Głównym tematem głoszonych rekolekcji jest odniesienie życia kapłańskiego do słowa Bożego. Głównym tematem głoszonych rekolekcji jest odniesienie życia kapłańskiego do słowa Bożego.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

- Nie przyszedłem ich pouczać, ale świadczyć o tym, co zobaczyłem, usłyszałem i czego doświadczyłem. Nie bójcie się nauczania świeckiego Meksykanina - wyjaśnił na początku zgromadzonym 50 księżom ewangelizator, dodając, że jeżeli Pan Bóg zadziałał tak mocno w nim, to ma nadzieję, że zadziała tak samo w tych, którzy go słuchają. 

Prowadzący 12 października w Wambierzycach rekolekcje dla kapłanów powiedział też o swoim spotkaniu z Bogiem.

- Najtrudniej jest nawrócić faryzeusza, a ja przez lata nim byłem - człowiekiem dumnym, pewnym siebie. przekonanym, że to ja jestem w centrum zainteresowania. Ale pewnego dnia Pan Bóg zmiłował się nade mną i to był dzień mojego nawrócenia. Okazało się, że nie byłem dotychczas tak wierny i prawy jak myślałem. Stałem się wolny w tym, co robię dzięki Ewangelii wg. św. Jana. Wcześniej nie mogłem znaleźć tej radości przez całe moje życie - zwierzał się Jose. 

Temat dalszej konferencji było słowo Boże. - Bóg chce zbawić wierzących przez głoszenie kerygmatu. To jest jego cel. A my widząc, że kerygmat jest tak prosty, a my tak dobrze przygotowani - chcemy poprawić kerygmat. Dla nas brakuje w nim tego, czy tamtego. Później ciężko w tym znaleźć Jezusa. A to on powinien być podstawą, na której można budować - mówił. Posługując się też przykładami z Pisma św., pokazywał, w jaki sposób należy głosić słowo Boże.

Podobny ton miały również wystąpienia drugiego z prowadzących - ks. Artura Godnarskiego, który przyjechał do Wambierzyc wraz ze Wspólnotą św. Tymoteusza. W powrocie do słowa widzi on jedyną szansę zobaczenia prawdziwego Kościoła.

- To prawda, że Kościół ma ogromną Tradycję, że mamy całe tony wyprodukowanych dokumentów. To wszystko jest naszym dziedzictwem, to wszystko jest naszym bogactwem. Ale wciąż pozostaje pytanie - gdzie uczysz się Kościoła? Jeśli bowiem nauczysz się Kościoła bez Ducha św., bez słowa Bożego, wówczas pozostanie bezduszna instytucja, w której drogą życia staje się kariera - przekonywał ks. Artur.

Następnego dnia rekolekcji - 13 października - głoszący je skierowali podobny apel do sióstr zakonnych. Tym razem jednak w Biblii pokazali wzorce kobiet, który trwały przy Bogu.