Nowy skład kłodzkiej kapituły

Joanna Wudyka Joanna Wudyka

publikacja 03.12.2017 20:27

2 grudnia, w przeddzień święta patrona miasta, odbyło się przyjęcie nowych kanoników do Kapituły Kolegiaty Wniebowzięcia NMP i Świętego Franciszka Ksawerego.

Do kapituły należy 18 księży,prepozytem jest dziekan kłodzki, ks. Julian Rafałko Do kapituły należy 18 księży,prepozytem jest dziekan kłodzki, ks. Julian Rafałko
Joanna Wudyka

Do kapituły dołączyło czterech nowych kapłanów ks. Tadeusz Duda ze Świerk, ks. Janusz Garula z Kłodzka, ks. Krzysztof Iwaniszyn z Nowej Rudy-Słupiec i ks. Stanisław Kasztelan z Nowej Rudy.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 poświęceniem części stroju kanonickiego i obrzędem nałożenia szat kanonickich. Następnie odbyła się Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy Adam Bałabuch. W homilii zwrócił uwagę na Franciszka Ksawerego - patrona miasta. Jego pełne oddanie się Panu Bogu i poświęcenie wskazał jako wzór do naśladowania w przepowiadaniu Ewangelii.

- Głoszenie Ewangelii jest absolutną koniecznością Kościoła i każdego z nas. My także musimy odnieść się do słów  św. Pawła, które tak mocno wziął sobie do serca św. Franciszek, "Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii!". Te słowa zapewne w pierwszej kolejności odnoszą się do nas księży, którzy przyjęliśmy na siebie taką misję wraz ze święceniami, ale także do każdego z nas, kto jest ochrzczony i przyjął sakrament bierzmowania. Głosić Ewangelię to przede wszystkim wskazywać na Chrystusa ukrzyżowanego. My wszyscy jesteśmy wezwani, by głosić jego miłość. Jesteśmy wezwani, by głosić nie tylko Jego słowo, ale przede wszystkim świadczyć swoim życiem, by każdy kto doświadcza naszej bliskości mógł doświadczyć przez naszą obecność, przez naszą służbę także bliskości Chrystusa, jego ciepła, jego przebaczenia i dobroci. Ważnym polem do tego dzielenia się Ewangelią jest rodzina. Czy nasze rodziny są rzeczywiście miejscem wzajemnego świadectwa wiary, wspólnej modlitwy, uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii? Ważna jest troska rodziców o przekazywanie wiary swoim dzieciom. Jest to wielka odpowiedzialność, która spoczywa na rodzicach - mówił bp Bałabuch.

Po Eucharystii odbył się orszak św. Franciszka, w którym uczestniczyli kapłani, wierni i władze miasta. Miał on dwa przystanki. Pierwszy na Rynku przed figurą Matki Boskiej, gdzie uczestnicy wspólnie odmówili Anioł Pański za wszystkich mieszkańców, za kłodzkich włodarzy i urzędników. Potem udano się na most św. Jana, gdzie znajduje się figura patrona miasta. Tam zostały złożone kwiaty, a ksiądz biskup udzielił końcowego błogosławieństwa.