Wiedzą, że obozy nie były polskie

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 25.04.2018 18:53

Laureaci konkursu „KL Gross-Rosen (1940-1945) ocalić od zapomnienia” swoimi pracami i wiedzą pokazali, że tematyka obozów koncentracyjnych nie jest im obca.

Każdy z laureatów plastycznych zmagań prezentował swoją pracę. Każdy z laureatów plastycznych zmagań prezentował swoją pracę.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Nie. To jeszcze nie mój czas. Żyję! Na przekór tym, którzy, gdy tu przybyłem, zapewniali mnie, że po dwóch, trzech tygodniach pracy w kamieniołomach, opuszczę to miejsce jako proch i smuga dymu, przez komin krematorium. O nie, ja się nie poddam – powtarzam to sobie, odkąd wydrapałem na spodzie łóżka rzymską jedynkę oznaczającą pierwszy tydzień pobytu – to słowa, którymi rozpoczęła swoją pracę 13-letnia Kalina Bartosiewicz z PSPI w Świebodzicach.

Zwyciężczyni konkursu literackiego nie mogła być na odbiorze nagród, ponieważ była w tym czasie na konkursie wiedzy prawniczej, jednak bardzo przeżywała udział w tym pierwszym. Zwierzyła się nawet swoim opiekunom, że dużo więcej pracy i wysiłku włożyła w rysunek, który wykonała na konkurs plastyczny o tej samej tematyce, a który dostał wyróżnienie. Oba obrazy to historia tego samego człowieka, który, obserwując obóz, opisuje swoje uczucia.

W plastycznych zmaganiach lepsi od Kaliny okazali się: Julia Radom z PSP Goczałków, Paweł Strzelczyk z PSP Stanowice i Mateusz Lasek z SP nr 3 w Kłodzku (1. miejsce); Zuzanna Hes z SP Kłodzko i Marcel Fijałkowski z NSP w Rogoźnicy (2. miejsce); Domonik Antosik z ZSP Jaroszów, Kacper Prymas z SP w Jaworzynie Śl. i Maciej Jurewicz z SP Lutomia Dolna (3. miejsce). W konkursie literackim udało się jej natomiast pokonać Jagodę Piekarską (2. miejsce) i Katarzynę Ślemp (3. miejsce) z PSP w Goczałkowie.

To jednak nie koniec dyscyplin, w których mogli zmierzyć się znawcy historii KL Gross-Rosen. – Trzeci już konkurs dotyczący tego tematu w etapie szkolnym realizowany był w czterech kategoriach: plastycznej, literackiej, wiedzy i multimedialnej. Każda szkoła przekazała nam protokoły z informacją kto jest laureatem w danej dziedzinie. Dziś realizujemy konkurs wiedzy, który został już zakończony i rozstrzygnięty. Głównym organizatorem całego przedsięwzięcia jest ks. Marek Babuśka, dziekan strzegomski, który wraz z księżmi z dekanatu zakupił nagrody. Wraz z nim współorganizuje to wydarzenie Muzeum Gross-Rosen, wydział katechetyczny Świdnickiej Kurii Biskupiej i my jako katecheci z Ewą Miałkowską – wyjaśniał Tomasz Dziurla, współorganizator.

Dla wszystkich uczestników przygotowano słodki poczęstunek i wykład na temat duchowieństwa, które przebywało na terenie obozu w latach 1940-1945. Po nim wręczono nagrody ww. laureatom, jak również zwycięzcom konkursów multimedialnego i wiedzy. W nich najlepsi okazali się: w multimedialnym – Roksana Hodorowska z ZSP Jaroszów (1. miejsce), Damian Bień z PSP Goczałków (2. miejsce) i Weronika Kucharczuk z ZS nr 1 w Świdnicy; a w konkursie wiedzy: Zuzanna Kawiak z ZSP Jaroszów (1. miejsce); Bartłomiej Drążkowski z LO Bystrzyca Kłodzka i Daniel Hurtig z PSP Jugowice (2. miejsce); Damian Bień z PSP Goczałków; Klaudia Bogdanowicz z SP nr 4 Bielawa; Roksana Kosek z SP Jaworzyna Śląska (3. miejsce).

Na koniec jeszcze raz słowa z pracy Kaliny: „Modlę się, bo ten koszmar musi się kiedyś skończyć. Na pewno ktoś, z teraźniejszych albo przyszłych więźniów tego obozu, przeżyje, aby móc opowiedzieć światu, co się tu wydarzyło. Do czego zdolny jest człowiek”.