Nawrócić się ekologicznie

Joanna Wudyka Joanna Wudyka

publikacja 30.04.2018 07:11

Diecezjalne Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców po raz trzeci spotkało się na forum w Głuszycy.

Spotkanie samorządowców z biskupem to okazja do wymiany poglądów Spotkanie samorządowców z biskupem to okazja do wymiany poglądów
Joanna Wudyka /Foto Gość

Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca w kościele pw. Chrystusa Króla tradycyjnie rozpoczęła kolejne forum samorządowe. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się przedstawiciele i pracownicy władz z całej diecezji świdnickiej.

Biskup podczas homilii skupił się na słowach encykliki papieża Franciszka Laudato si’. Wskazywał, jak ważne jest dbanie o to, co Bóg dla nas stworzył. Homileta zwrócił również uwagę na niekonsekwencje w działaniu władz. Podkreślał, że bycie katolikiem oznacza podążanie drogą Jezusa również w naszych miejscach pracy, zwłaszcza dla tych, którzy służą i mają wpływ na społeczeństwo.

Po Mszy św. uczestnicy udali się do Centrum Kultury MBP, aby wysłuchać wykładów i wziąć udział w dyskusji. Pierwszym prelegentem był prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podczas wystąpienia wytłumaczył on zgromadzonym, czym jest fundusz, jakie ma zadania i propozycje dla regionu Dolnego Śląska.

Drugi wykład, prowadzony przez o. Jana Maria Szewka OFM Conv, dotyczył encykliki papieża Franciszka Laudato si' i jej wpływu na społeczeństwo. Prelegent precyzował, na co powinniśmy zwrócić uwagę, i jak zastosować słowa papieża Franciszka w naszym codziennym życiu.

- Encyklika skierowana jest do całego świata. W wielu regionach tego świata zmagamy się z degradacją środowiska. Papież Franciszek postuluje pewne rzeczy i prosi o różne rozwiązania. W tej encyklice zaznacza, że ma świadomość tego, iż prawo, które człowiek ustanowi, czy też wszystkie rozwiązania samorządowe do końca nie wystarczą, dlatego on widzi rozwiązanie tych trosk i problemów w nawróceniu. W zmianie mentalności, w stylu życia bardzo istotne jest to, aby pewne środowiska kształtowały sumienia, aby zadbały o to, żeby dobrze wychować człowieka. Istnieją cztery środowiska odpowiedzialne; są to rodzina, szkoła, Kościół i media. Jeżeli te środowiska będą zmieniały mentalność, to wtedy tak naprawdę wiele bolączek, z którymi się dzisiaj zmagamy, odejdzie. Od tego trzeba wyjść - mówił o. Szewek.

Po wykładzie trwała gorąca dyskusja. Samorządowcy dzielili się problemami swoich regionów oraz kwestią zmiany nastawienia i mentalności mieszkańców.

Na zakończenie bp Dec wszystkich pobłogosławił i podziękował za przybycie, a burmistrz miasta zaprosił uczestników na ciepły posiłek i zwiedzanie podziemnego miasta Osówka.