Dar mądrości wypływa z relacji

Joanna Wudyka Joanna Wudyka

|

GOSC.PL

publikacja 29.06.2018 09:40

O czerpaniu tego co najważniejsze ze słowa Bożego i spotkania z samym Panem mówił to ponad 50 katechetów sercanin biały.

Podczas rekolkecji, uczestnicy odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu. Na koniec rekolkecji zrobiono pamiątkowe zdjęcie przed klasztorem. Podczas rekolkecji, uczestnicy odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu. Na koniec rekolkecji zrobiono pamiątkowe zdjęcie przed klasztorem.
ks. Damian Mroczkowski

Od 25 do 27 czerwca w polanickim domu rekolekcyjnym sercanów białych odbyły się rekolekcje dla katechetów, zorganizowane przez Wydział Katechetyczny Diecezji Świdnickiej. W tym roku prowadził je o. Radosław Zięzio SSCC.

Podczas rekolekcji były podejmowane takie tematy jak tożsamość ludzka i chrześcijańska, dar mądrości w naszym życiu i życiu Kościoła jako prowadzenie Kościoła przez Ducha św. oraz daru pobożności w odniesieniu do planu Duszpasterskiego „Napełnieni Duchem Świętym”

- Dar mądrości nie jest związany z wiedzą człowieka, ani z jego inteligencją, tylko wypływa z łaski, jaką on otrzymuje, poprzez szczególną więź z Panem Bogiem, poprzez pragnienie patrzenia na świat logiką Jezusa, czyli Ewangelii. W pierwszym rzędzie jest tu wola Boża i przykazanie miłości oraz rozpatrywanie życia nie z perspektywy samych przykazań, które są ważne, ale przykazania napełnionego miłością. Co Jezus powiedział? „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić” Mt 5,18. On przyszedł w prawo włożyć miłość, gdzie godność człowieka i szacunek do człowieka jest w pierwszej kolejności, Dar mądrości jest poprzez więź z Panem Bogiem, wsłuchiwanie się w to, co do nas mówi. Patrzenie na osobiste życie i to, co nas otacza oczyma Pana Boga - mówił rekolekcjonista.

W rekolekcjach uczestniczyło ponad 50 katechetów z diecezji świdnickiej. Wśród nich pani Violetta Leńska, katechetka z Udanina.

- Rekolekcje były dla mnie wielkim wewnętrznym poruszeniem. W ciągu trzech dni musiałam dokonać refleksji i skonfrontować swoje życie z zasadami wiary. Myślę, że dzięki konfrontacjom ojca Radosława i wspaniałej duchowej atmosferze panującej na rekolekcjach, udało mi się odpowiedzieć na pytanie: jaka naprawdę jestem i na czym buduję swoją tożsamość chrześcijańską? Odnaleźć wskazówki do dalszego życia - mówi uczestniczka.

Czy warto organizować takie rekolekcje? Na to pytanie odpowiada wizytator, ks. Damian Mroczkowski. - W Dyrektorium Ogólnym o Katechizacji czytamy, że aby wypełnić zadania powierzone przez Kościół potrzebni są katecheci obdarzeni głęboką wiarą, wyrazistą tożsamością chrześcijańską i eklezjalną oraz głęboką wrażliwością społeczną. Dlatego też pogłębianie duchowości oraz nieustanne dokształcanie stanowią istotny obowiązek każdego katechety przez cały czas pełnienia przez niego posłannictwa katechetycznego. Systematyczna formacja katechetów w Kościele świdnickim jest prowadzona przez Wydział Katechetyczny – tłumaczy ksiądz.

Rekolekcje dla katechetów organizowane przez diecezjalny Wydział Katechetyczny odbywają się dwa razy do roku. Zimą w Strzegomiu u sióstr elżbietanek i latem w Polanicy-Zdroju. Jest to również czas, w którym katecheci spotykają się z przełożonymi dyrektorem Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej -  ks. Markiem Korgulem i ks. Damianem Mroczkowskim. Wówczas przedstawiane są ogólne założenia nowej podstawy programowej nauczania religii oraz bieżące sprawy dotyczących katechizacji w diecezji.