Współczująca Matka Boża

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

|

GOSC.PL

publikacja 18.09.2018 07:47

Wizerunek ofiarowany przez biskupa Aleppo w dowód wdzięczności za okazaną przez Polaków pomoc odwiedził Świdnicę.

Gości w kościele pw. Krzyża Świętego przywitał ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej Gości w kościele pw. Krzyża Świętego przywitał ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej
ks. Przemysław Pojasek

Wraz z nim przyjechali wolontariusze Caritas - Maciej i Farid, którzy zachęcali do wsparcia akcji „Rodzina rodzinie”. Można w niej pomóc konkretnym ludziom w Syrii przeżyć kolejne pół roku.

- To już dziewiętnasta diecezji, którą odwiedzamy. Promujemy program, który wspiera rodziny w Syrii w podstawowych potrzebach życia codziennego. Chętni przez pół rok deklarują się finansowo i modlitewnie wspierać konkretną rodzinę - wyjaśniał Maciej Dubicki z Caritas Polska.

Wizyta ikony w świdnickim kościele pw. Krzyża Świętego odbyła się w ramach projektu z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „Mobilna Ambasada Niepodległej” to nie tylko obraz syryjskiej ikony Matki Bożej Współczującej, ale również wystawa fotografii przedstawiających aktualne widoki z Syrii, jak również wizytę organizatorów projektu u Ojca Świętego.

To także świadectwo Farida Abou Irab, który z Damaszku wraz z rodziną uciekł trzy lata temu do Polski.

- Dziękuję Bogu, że tu mogę być, że mam tu pracę i pokój. Wiem jednak, że nie wszyscy moi rodacy mogą uciec z Syrii. Dlatego modlę się o pokój także tam i jeżdżę po Polsce opowiadając o tym, co dzieje się tam na miejscu. Wciąż trwa wojna i potrzeba pomocy - mówił w czasie pierwszego spotkania w piątek 14 września.

Mszy św. w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w czasie której witano ikonę i gości, przewodniczył bp Adam Bałabuch. W homilii mówił o miłości, która płynie z krzyża.

- Bóg tak umiłował świat, że za każdego z nas, za mnie, za ciebie Jezus oddał życie. Jakże przedziwna jest to miłość, która pozostaje dla nas wielkim wzorem, wielkim wyzwaniem w naszym chrześcijańskim życiu - mówił biskup.

W sobotę propagatorzy akcji wraz z „Mobilną Ambasadą Niepodległej” udali się do Zagórza Śląskiego, gdzie wraz z wolontariuszami i podopiecznymi spędzili czas na zabawie i wspólnej modlitwie.

W niedzielę natomiast znów w kościele Krzyża Świętego modlili się ze świdniczanami do Matki Bożej Współczującej.