W walce o życie. Droga Krzyżowa ulicami Świdnicy

kg

publikacja 25.03.2024 12:54

W ostatni piątek Wielkiego Postu w stolicy diecezji tradycyjnie już przeszła procesja z kilkumetrowym krzyżem. W tym roku rozważając mękę i śmierć Chrystusa, prowadzący nabożeństwo podjęli temat życia.

W walce o życie. Droga Krzyżowa ulicami Świdnicy Nabożeństwo zakończyło się pod pomnikiem Jana Pawła II. Kamil Gąszowski /Foto Gość

Spod kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Świdnicy 22 marca ruszyła Miejska Droga Krzyżowa. W tym roku rozważania do 14 stacji przygotował Tadeusz Szarwaryn, dyrektor szkoły podstawowej w Pszennie, zaangażowany w powiecie w działalność oświatowo-kulturalną.

- Skazanie Jezusa na śmierć pokazuje nam brutalną stronę ludzkiej natury. To akt niesprawiedliwości wynikający z lęku, zawiści i niezrozumienia. Jak mogło dojść do tego, że sama miłość stała się obiektem pogardy i decyzją człowieka została skazana na śmierć? - czytał przy pierwszej ze stacji, w czasie której na swoje ramiona krucyfiks wzięli biskupi wraz z miejscowymi duszpasterzami.

Dalej nieśli go świeccy przedstawiciele wspólnot i grup działających w stolicy diecezji, jak nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, katecheci, przedstawiciele Wojowników Maryi, Bractwa św. Józefa, Domowego Kościoła, a także parafii.

Na zakończenie, pod pomnikiem św. Jana Pawła II, patrona miasta, głos zabrał biskup świdnicki Marek Mendyk.

- Dzisiaj, w przeddzień Narodowego Dnia Życia, rozbrzmiewa nasze wołanie wobec tego, co obserwujemy w Polsce. Słowa otuchy dał nam ostatnio papież Franciszek. Wobec skrajnych działań na rzecz upowszechnienia aborcji w Polsce i definiowania praw kobiet poprzez prawo do aborcji, do zabijania nie możemy pozostać obojętni. Musimy odważnie bronić życia - podkreślał.

Zachęcał, by patrząc na to, co się w świecie dzieje, mieć oczy i serca otwarte.

- Zwróćcie uwagę, że aktualnie rozważa się i szykuje do wprowadzenia nowe rozporządzenia odnoszące się do aborcji. One mają na celu ułatwienie dostępu do powszechnego zabijania nienarodzonych dzieci i promowanie ideologii transgenderowej, co bezpośrednio podważa przede wszystkim istotę kobiecości i wartość rodziny. Głównym ich celem są tak naprawdę dzieci. To one staną się ofiarą tych zmian - zauważył, apelując, by nie być obojętnymi wobec łamania Bożego prawa.

Zachęcał, by przeżyta Droga Krzyżowa i zbliżające się święta pełne życia i nadziei, obudziły nie tylko pragnienia, ale przede wszystkim konkretne działania, które będą chronić życie.

Podobne nabożeństwa odbyły się w innych miastach diecezji, m.in.: w Bystrzycy Kłodzkiej, Dzierżoniowie, Jaroszowie, Jaworzynie Śl., Kłodzku, Łagiewnikach, Nowej Rudzie, Świebodzicach, Walimiu, Wałbrzychu oraz Ząbkowicach Śl.