Nowy numer 15/2024 Archiwum

Misyjny dzień skupienia na koniec ferii

27 i 28 lutego znalazł się czas na wędrówkę po górach, ognisko, ambitny film i długie rozmowy o wartościach i wierze.

Świdnickie Ognisko Misyjne prowadzone przez siostry klawerianki to wspólnota, która podąża drogą wiary ze szczególnym uwzględnieniem powołania misyjnego, właściwego skądinąd każdemu chrześcijaninowi, ale przez większość kojarzona raczej ze specjalnym powołaniem do pracy misyjnej "ad gentes".

W roku 2013 w 97 krajach świata pracowało 2015 misjonarzy z Polski. Polacy (kapłani, bracia i siostry zakonne, katechiści świeccy) obecni są najliczniej w Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Azji i Azji Mniejszej.

Ich zapleczem są m.in. siostry klawerianki, których matka założycielka, bł. Maria Teresa Ledóchowska, już w XIX w. propagowała materialną i duchową pomoc misjonarzom oraz zainteresowanie sprawami ludów misyjnych. 

Misyjny dzień skupienia na koniec ferii   Na szczycie Ślęży s. Krystyna

27 lutego kilkanaście osób ze wspólnoty animowanej przez klawerianki wyruszyło w pielgrzymkę do MB Dobrej Rady i Mądrości Serca w Sulistrowiczkach.

Po modlitwie był czas na zdobycie szczytu Ślęży, radość przy pieczeniu kiełbasek na ognisku i modlitwę w Godzinie Miłosierdzia.

Wieczorem, już w Świdnicy: konferencja "Wiara w życiu Matki Założycielki" oraz film szwedzki "Siostra" o rodzinnych dylematach, gdy córka i siostra wstępuje do Karmelu. - Cenię sobie rozmowę jaka po tym filmie się wywiązała - mówi s. Magdalena, która razem z s. Krystyną opiekują się młodzieżą.

Uczestnicy skupienia wrażenia całego dnia zawierzyli Chrystusowi podczas adoracji eucharystycznej kończącej program pierwszego dnia.

Natomiast 28 lutego młodzi najpierw wzięli udział we Mszy św. sprawowanej według formularza o Najświętszym Obliczu Chrystusa a potem wysłuchali konferencji na temat Dynamiki wiary i logiki miłości.

- To dobry czas - zapewnia Aleksander Marciniak, jeden z uczestników skupienia. - Lubię atmosferę jaka nam towarzyszy, chcę bardziej poznawać swoją wiarę i wiem doskonale, że bez konkretnego wysiłku włożonego w rozwój życia duchowego nic z niego nie będzie - dodaje. Misyjny dzień skupienia na koniec ferii   Mszy św. celebrowanej 28 lutego towarzyszył Oblicze z Manopello s. Magdalena

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera zostało założone w 1894 r. przez bł. Marię Teresę Ledóchowską w szczególnym momencie historii, gdy Afryka końca XIX w. dźwigała ciężar niewolnictwa.

Zgodnie z hasłem Założycielki: «Z rzeczy boskich najbardziej boską z jest współpraca nad zbawieniem dusz» - siostry klawerianki poświęcają temu celowi siebie same i całe swe życie, realizując go przede wszystkim poprzez osobiste dążenie do doskonałości chrześcijańskiej i zakonnej oraz działalność apostolską mającą na celu budzenie i ożywianie ducha misyjnego, informowanie i formowanie świeckich do współpracy w dziele misyjnym Kościoła.

Siostry realizują ten cel poprzez:

*  świadectwo życia i modlitwę;
*  katechezy misyjne, prelekcje, spotkania formacyjne, dni skupienia itp.
*  zakładanie i prowadzenie grup misyjnych dzieci, młodzieży i dorosłych;
*  prowadzenie Diecezjalnych Sekretariatów Misyjnych;
*  współpracę z Papieskimi Dziełami Misyjnymi;
*  redakcję miesięcznika „Echo z Afryki i innych kontynentów” w 9 językach; prowadzą administrację i ekspedycję tychże czasopism;
*  utrzymywanie regularnej korespondencji z misjonarzami i darczyńcami misji;
*  wspomaganie duchowe i materialne misje najbardziej potrzebujących środków do ewangelizacji;
*  prowadzenie adopcji serca;
*  angażowanie w animację misyjną osób świeckich w charakterze świeckich współpracowników klaweriańskich;
*  utrzymywanie muzeów i organizowanie wystaw misyjnych itp.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy