Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ks. Jerzy Gniatczyk odszedł do Pana

Jego ziemska wędrówka zakończyła się dzisiaj w Godzinę Miłosierdzia.

Ks. prałat Jerzy Gniatczyk odszedł do Pana 19 października, w dniu liturgicznego wspomnienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ta informacja nie jest bez znaczenia, jeżeli weźmiemy pod uwagę życiorys śp. księdza prałata.

To on 4 grudnia 1981 roku poświęcił kaplicę św. Barbary i sztandar „S” Zakładów Górniczych Polkowice.

Po sierpniu 1980 roku był kapelanem górniczej „Solidarności” w zakładach Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi w Lubinie i Polkowicach.

W tym samym czasie organizował wykłady Wszechnicy Związkowej w Polkowicach z zakresu historii i prawa (we współpracy z miejscowymi nauczycielami i środowiskami akademickimi Wrocławia i Warszawy).

Od samego wprowadzenia stanu wojennego był obecny wśród strajkujących w ZG Rudna w Polkowicach jako spowiednik, celebrans mszy św.; po pacyfikacji strajku udzielał schronienia ukrywającym się górnikom; organizator pomocy dla represjonowanych (m.in. poszukiwał pracy dla zwolnionych górników, organizował i koordynował dystrybucję darów), inicjator Mszy świętych za Ojczyznę, obserwator z ramienia Kościoła procesów działaczy „S” z Zagłębia Miedziowego.

Ks. Jerzy Gniatczyk odszedł do Pana   Śp. ks. Jerzy był wielkim czcicielem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Prowadzona przez niego parafia pw. św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze, jako jedna z pierwszych w naszej diecezji, miała relikwie błogosławionego kapelana "Solidarności" Jędrzej Rams /Foto Gość Od 1982 do 1987 roku był wikariuszem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze; współorganizator w Jagniątkowie dni skupienia, w których uczestniczyli działacze „S” m.in. z Polkowic i Lubina, duszpasterz młodzieży szkolnej, akademickiej i harcerzy (drużyny Czarna 13 i Victoria).

Wspierał Duszpasterstwo Ludzi Pracy działające przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i jeleniogórską Wszechnicę (wykłady w kościołach Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze), inicjator duszpasterstwa środowisk artystycznych Jeleniej Góry, organizator tzw. obiadów czwartkowych dla aktorów, od 1984 współpracownik Niezależnego Teatru Scena Czterdzieści i Cztery w Jeleniej Górze.

Urodził się 26 marca 1950 r. w Nowej Rudzie. Był absolwentem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1975 roku. Tytuł kanonika otrzymał w 2002 roku. Pięć lat później tytuł prałata honorowego Jego Świątobliwości. W latach 1975-1976 był wikariuszem w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu, później w parafii Wniebowzięcia NMP w Bielawie. W czasie stanu wojennego posługiwał w parafii pw. św. Michała w Polkowicach. To tam w 1981 roku przyczynił się m.in. do zawieszenia krzyży w szkołach.

Od 1987 roku proboszcz parafii św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze-Czarne.

Od 1991 roku kapelan Policji garnizonu w Jeleniej Górze, 1991-2009 duszpasterz jeleniogórskiej prokuratury.

Do 17 VI 1989 roku rozpracowywany przez Wydział IV WUSW w Jeleniej Górze w ramach SOS (za Encyklopedią Solidatności).

Za zasługi w dziedzinie działalności społecznej Rada Miejska Jeleniej Góry w 2007 roku uhonorowała księdza Jerzego Gniatczyka tytułem “Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry”.

Za wspieranie "S" w 2010 roku przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda uhonorował go medalem "Zasłużony dla NSZZ Solidarność".

W ostatnich latach życia bardzo mocno chorował. Środowisko jeleniogórskie wspierało go m.in. organizowaniem bali charytatywnych oraz modlitwą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy