Zapisane na później

Pobieranie listy

Bp Dec: Jesteśmy chorzy na brak jedności

Ordynariusz świdnicki diagnozował kondycję narodu podczas 26. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na Jasnej Górze.

Agnieszka Olipra Agnieszka Olipra

dodane 21.07.2019 14:01
0

Podczas sobotniej Mszy św. zachęcał do bycia na co dzień „apostołem jednoczenia”.

- Chciejmy Matkę Bożą, która jest dana nam ku pomocy, ku obronie, prosić, żebyśmy czuli się jako posłani do jednoczenia, żebyśmy nie dzielili ludzi, ale jednoczyli. Pamiętajmy: jednoczymy wokół prawdy, jak nie ma prawdy, nie ma jedności, jak nie ma miłości, nie ma jedności. Moi drodzy, prośmy Pana Boga, byśmy byli tymi, którzy budują jedność w sobie, w naszych rodzinach, w naszych wspólnotach, w naszym narodzie, przez wierność prawdzie, wierność miłości, przez pokorę, przez cierpliwość, przez unikanie zazdrości, przez pielęgnowanie jedności z Bogiem, bo jedność z Bogiem jest fundamentem każdej innej jedności - mówił podczas homilii.

Ignacy Dec wzrastał i wychowywał się w cieniu franciszkańskiego habitu, bardzo blisko miał do sanktuarium maryjnego w Leżajsku. Później mama zapisała go do trzeciego zakonu i tym sposobem związał się na stałe z charyzmatem franciszkańskim.

W dwudniowej, 19 i 20 lipca, pielgrzymce wzięło udział ponad 4 tys. osób. Przybyli kapłani, asystenci narodowi, regionalni, wspólnotowi i wierni III Zakonu, młodzież franciszkańska i Rycerze św. Franciszka. Spotkanie było elementem dziewięcioletniej nowenny przed jubileuszem 800. rocznicy powstania III Zakonu Świętego Franciszka. Słowa wybrane do rozważania na ten rok brzmiały: „Poświęceni są ku jedności”.

- Jedność jest bardzo ważną sprawą nie tylko u nas, ale w całej ojczyźnie, w całym Kościele, wszędzie - i o to będziemy się modlić - na rozpoczęcie modlitewnego spotkania stwierdziła Joanna Berłowska, przełożona narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce.

Franciszkański Zakon Świeckich jest to wspólnota ludzi świeckich, którzy w stanie świeckim, w rodzinach, w pracy dają świadectwo zjednoczenia z Panem Bogiem w duchu franciszkańskim, podejmując modlitwę Kościoła, odmawiając Liturgię Godzin, bądź tzw. Oficjum Franciszkańskie. W Polsce świeckie wspólnoty zakładali franciszkanie w 1227 roku. W okresie międzywojennym działalność Trzeciego Zakonu bardzo się ożywiła, niestety po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne dekretem z 1949 roku zakazały działalności ruchów i stowarzyszeń katolików świeckich. W 1978 roku papież Paweł VI nadał świeckim franciszkanom odnowioną regułę, która wprowadziła istotne zmiany w organizacji i posłudze Trzeciego Zakonu. Została także zmieniona nazwa wspólnoty na Franciszkański Zakon Świeckich, który odtąd stał się wspólnotą autonomiczną pod duchową opieką Pierwszego Zakonu św. Franciszka: Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Konwentualnych i Braci Mniejszych Kapucynów.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..