Abp Francesco Pio Tamburrino z Rzymu, honorowy obywatel Strzegomia, odczytał dekret potwierdzający, że Książęta Kościoła, patronujący bazylice strzegomskiej, są także patronami całego miasta.
Uroczysta Msza św, transmitowana przez Telewizję Polonia, czcigodny gość z Rzymu, trzydniowe święto z wyśmienitym "Santo Subito" Piotra Rubika, a wreszcie Diecezjalne Dożynki - wszystko to tylko po to, by naprawdę poczuć wyjątkowość chwili. Oto w 770-letniej historii miasta wreszcie Stolica Apostolska potwierdziła, że ma ono w osobach św. Piotra i św. Pawła szczególnych orędowników u Boga.
Stosowny dekret, odczytał bp Ignacy Dec oraz abp Francesco Pio Tamburrino - tekst został przyjęty owacją zebranych wiernych
Dekret nadający patronat miastu Strzegom
Tekst odczytany przez bp. Deca i abp. Tamburrino
xrt
Po zakończonej Mszy św. odświętny dożynkowy korowód przeszedł do Rynku, gdzie przy doskonałej pogodzie kilka tysięcy ludzi korzystało z wielu atrakcji: stoisk z produktami ekologicznymi, występów zespołów ludowych, pokazu sprzętu rolniczego czy z licznych miejsc zabawy dla dzieci.
Oto jak przedstawił watykańskiego gościa bp Ignacy Dec
Ks. Abp Francesco Pio Tamburrino, metropolita Foggia-Bovino jest postacią, która na stałe wpisała się w historię Strzegomia, a szczególnie tej bazyliki mniejszej. W dniu 23 stycznia 2002 r. to on własnoręcznie, wraz z Kard. Medina-Estévezem, podpisał dekret, który podnosił tutejszy kościół parafialny p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła do godności bazyliki mniejszej.
Abp Tamburrino urodził się w Oppido Lucano w 6 stycznia 1939 r., a mając zaledwie 11 lat, przekroczył próg starego opactwa benedyktyńskiego w Praglii, gdzie kształcił się w szkole gimnazjalnej. W wieku 15 lat, w roku 1954, wstąpił do nowicjatu benedyktynów i rok później złożył pierwsze śluby w zakonie św. Benedykta. Studia filozoficzne i teologiczne uwieńczył w Rzymie, w Ateneum Św. Anzelma, gdzie w 1962 r. zdobył stopień licencjata teologii, specjalizując się w dziedzinie liturgii wschodnich. 29 sierpnia 1965 r. przyjął święcenia prezbiteratu i już jako kapłan pracował w klasztorze benedyktyńskim w Wenecji, gdzie w Centrum Powołań ściśle współpracował z patriarchą abpem Albino Lucianim (późniejszym papieżem Janem Pawłem I). Ojciec Tamburrino zgłębiał naukowo tajniki liturgii wschodnich, w roku 1981 uzyskał doktorat teologii na Ateneum Św. Anzelma w Rzymie, gdzie został następnie wykładowcą, a także zastępcą przeora Międzynarodowego Kolegium Benedyktynów w Rzymie. Jego zalety duchowe oraz intelektualne oraz szacunek, jakim był zawsze otaczany w środowisku monastycznym, doprowadziły do wybrania go opatem w opactwie Montevergine niedaleko Neapolu (1991 r.), zaś w 1998 r. do nominacji na biskupa sąsiedniej diecezji Teggiano-Policastro (konsekracja 25 marca 1998) r. Niedługo potem, 27 kwietnia 1999 r. otrzymał nominację na Arcybiskupa Sekretarza Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Rzymie, gdzie pracował do roku 2003. W czasie jego posługi w tej dykasterii watykańskiej, tutejszy kościół w Strzegomiu otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Następnie Abp Francesco Pio Tamburrino został w roku 2003 mianowany arcybiskupem metropolitą Foggia-Bovino na południu Włoch (w granicach tej metropolii znajduje się m.in. sławne sanktuarium św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo).
Ks. Arcybiskup zawsze fascynował się tradycją monastyczną, duchowością i sztuką Kościoła Wschodniego, z którym Polska od zawsze była w bliskiej styczności kulturowej i geograficznej. Podczas swojej pierwszej wizyty w Polsce w roku 2002, w sposób szczególny ujęła go swoim pięknem świątynia strzegomska oraz kultura i tradycje religijne Polaków żyjących na tym terenie, co sprawiło, że osobiście zaangażował się w rozsławienie bazyliki strzegomskiej oraz wiernych i mieszkańców tego miasta.