Na każdą jego książkę czeka sie z wypiekami na twarzy. Bez wątpienia jest odkryciem literackim ostatnich lat.
Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim. Odbędzie się ono 16 października (wtorek) o 18.00 w siedzibie placówki (ul. Franciszkańska 18).
We Wrocławiu powstają już szlaki turystyczne, które łączą miejsca znane i opisywane przez Marka Krajewskiego w jego kryminałach. Autor bowiem w sposób niezwykle sugestywny potrafił obudzić w dzisiejszych mieszkańcach miasta sentyment do tego, co stanowi jego historię, co pozwala przeżyć to miejsce głębiej niż dotychczas i pokazać, że historia, niekoniecznie słowiańska i piastowska, fascynuje i określa tu i teraz.
Marek Krajewski, rocznik 1966, to wrocławianin, filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, który karierę akademicką porzucił dla pisarstwa. Od 2007 roku zajmuje się przede wszystkim odtwarzaniem niezwykłego klimatu przedwojennego Wrocławia czy Lwowa. Robi to perfekcyjnie, z pedantyczną dbałością o szczegóły i realia historyczne epoki. Przy czym potrafi nie tylko malować obraz, ale ukrywa w nim głębokie znaki i z mistrzowską erudycją wyjaśnia ich znaczenie każdemu, kto sięgnie po jego książkę.
Krajewski stworzył postać Eberharda Mocka, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Na serię wydawaną od 1999 r. składa się dotychczas sześć tomów: Śmierć w Breslau, Koniec świata w Breslau, Widma w mieście Breslau, Festung Breslau, Dżuma w Breslau oraz Głowa Minotaura. W 2008, wspólnie z Mariuszem Czubajem, kryminałem rozpoczął nowy cykl, którego akcja dzieje się w czasach współczesnych w Gdańsku, a bohaterem jest nadkomisarz Jarosław Pater. Do tej pory ukazały się dwa tomy: Aleja samobójców i Róże cmentarne. Jego książki zostały przetłumaczone na 18 języków: angielski, chorwacki, czeski, duński, francuski, grecki, hebrajski, hiszpański, holenderski, litewski, niemiecki, norweski, rosyjski, szwedzki, słowacki, ukraiński, węgierski i włoski.
W opublikowanej w 2009 Głowie Minotaura, której akcja dzieje się w okresie międzywojennym we Lwowie, głównym bohaterem – obok Eberharda Mocka – staje się komisarz Edward Popielski. Stał się on główną postacią nowego cyklu, którego pierwszą pozycją jest powieść Erynie, drugą – Liczby Charona, a trzecią – Rzeki Hadesu.
Krytycy literatury uważają, że styl jego pracy pisarskiej łączy w sobie elementy czarnego kryminału i horroru oraz nawiązuje do tradycji gatunku (Raymond Chandler). Kryminały Krajewskiego rozgrywają się w dokładnie zarysowanych realiach topograficznych i historycznych miasta. Cenne jest także i to, że w jego świecie panuje jednoznaczna moralność zgodna z naturą i wartościami chrześcijańskimi. Tym samym literatura Krajewskiego wolna jest od nachalnej propagandy feministycznej, gejowskiej i gender, jaką naszpikowane są kryminały poczytnych ostatnio w Polsce autorów skandynawskich.