Nowy numer 3/2021 Archiwum

Spotkanie z legendą "Solidarności"

10 października w Wałbrzychu odbędzie się spotkanie z Kornelem Morawieckim.

W każdą miesięcznicę katastrofy smoleńskiej, tj. 10. dnia każdego miesiąca o 19.00, odprawiana jest w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu (ul. Reymonta 34, dzielnica Podgórze) Msza św. w intencji ofiar. Po Eucharystii odbywają się spotkania tematyczne, organizowane przez Klub "Gazety Polskiej". W czerwcu było spotkanie z Ignacym Sarneckim żołnierzem wyklętym, w lipcu pokaz filmu 5 dni wojny”, a we wrześniu prelekcja na temat bitwy pod Wizną. 10 października  odbędzie się spotkanie z Kornelem Morawieckim.

Spotkania Klubu "Gazety Polskiej" w Wałbrzychu odbywają się zawsze w trzeci poniedziałek miesiąca w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu. W listopadzie planowany jest pokaz filmu List z Polski”.

Aktywność społeczna i polityczna Kornela Morawieckiego rozpoczęła się w marcu 1968 r. Wspólnie z grupą przyjaciół drukował wtedy i kolportował ulotki informujące o prawdziwych przyczynach studenckich strajków i protestów. W latach 70. ub.w. był przywódcą opozycyjnej grupy wydającej „Biuletyn Dolnośląski”. Wysoka merytoryczna jakość powodowała, że pismo to kolportowano nie tylko na terenie Dolnego Śląska. Czas Solidarności to okres, w którym ugruntował się szacunek i zaufanie, jakim obdarzały Kornela Morawieckiego różne opozycyjne środowiska. Był on wtedy członkiem Zarządu Regionu i delegatem na I Krajowy Zjazd „Solidarności”. To z jego inicjatywy powstało słynne „Posłanie do narodów Związku Radzieckiego i krajów Europy Wschodniej”. 13 grudnia 1981 r., gdy wprowadzano stan wojenny, Kornel uniknął aresztowania. Od pierwszego dnia wspomagał podziemną Solidarność. Skupione wokół niego środowisko przekształciło się następnie w legendarną „Solidarność Walczącą”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama