Teresa Mazurek, wójt Gminy Świdnica, spotkała się z beneficjentami środków przeznaczonych na organizację zadań socjalnych i kulturalnych w roku 2012.
Przedstawiciele jedenastu organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Świdnica odpowiedziało na zaproszenie wójta gminy Teresy Mazurek i przybyło na drugie już w tym roku spotkanie organizacji pozarządowych do Urzędu Gminy.
13 grudnia w ciągu ponaddwugodzinnego spotkania uczestnicy podsumowali tegoroczne działania realizowane przez gminne organizacje pozarządowe, pochwalili się osiągnięciami i omówili plany na rok 2013. Rozmawiano o współpracy realizowanej przez Urząd Gminy Świdnica, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji.
Zaproszenia Wójta Gminy przyjęły: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju I Promocji Wsi Grodziszcze „Sztafeta Pokoleń”, Stowarzyszenie Ekorozwoju Wsi „Grodzisko”, Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Górnej „Trzy Sosny”, Stowarzyszenie dla Lutomii Górnej „W Cieniu Wielkiej Sowy” oraz Kluby Seniora i Koła Gospodyń Wiejskich: Klub Miłośników Tradycji Wiejskiej z Lutomii Dolnej, Koło Gospodyń Wiejskich w Słotwinie, Koło Gospodyń Wiejskich Bojanice, Koło Gospodyń Wiejskich w Pszennie, Koło Gospodyń Wiejskich w Komorowie, Klub Seniora w Pszennie i Klub Seniora w Bystrzycy Górnej.
Duże zainteresowanie zebranych wzbudziły sprawozdania z realizacji współfinansowanych ze środków Gminy Świdnica projektów:
1) Towarzystwa Przyjaciół Chorych ”Hospicjum”, które realizowało zadanie publiczne pod tytułem: „Działania na rzecz osób w terminalnej fazie choroby nowotworowej”. Podczas realizacji zadania profesjonalną opieką medyczno-pielęgniarską objęto potrzebujących mieszkańców gminy. Zapewniono im również opiekę psychologiczną. Lekarz oraz pielęgniarki odwiedzali chorych w domu i przyjmowali rodziny w siedzibie towarzystwa.
2) Projektu "Uczę się Ciebie Polsko" realizowanego w zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej Stowarzyszenia „Trzy sosny”.
Prezes stowarzyszenia Beata Szyszka podzieliła się z zebranymi swoim doświadczeniem i wiedzą. Zaprezentowała, co udało się zrobić w ramach projektu: przeprowadzono warsztaty, zakupiono kamerę i stroje z epoki Księstwa Warszawskiego, zorganizowano Śniadanie Patriotyczne i spektakle o tematyce narodowościowej. Beata Szyszka opowiedziała także o innych działaniach stowarzyszenia: "Choinka”, „Koncert dla mamy”, „Konkurs Baby Wielkanocnej” czy „Wariacje kulinarne”.
3) Justyna Sara-Hryncyszyn – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju I Promocji Wsi Grodziszcze „Sztafeta Pokoleń” opowiedziała o realizacji projektu "Internet dla Starsz@ka", wspierającego osoby w wieku emerytalnym na terenie Gminy Świdnica. Warsztaty komputerowe dla seniorów wprowadziły osoby 50+ w świat internetu. W kameralnej, miłej atmosferze „uczniowie” (seniorzy) poznawali komunikatory, możliwości pisania i edytowania tekstów oraz potencjał kryjący się w surfowaniu w sieci. Przebojem poszukiwań internetowych stały się fora i strony kulinarne. Jak w każdej szkole przyszedł czas na egzamin: seniorzy mieli za zadanie samodzielnie zarezerwować i zakupić bilety do kina – oczywiście wszystko on-line.
Ważnym punktem spotkania było przedstawienie przybyłym uczestnikom spotkania projektu na tworzenie i wsparcie spółdzielni socjalnych w 2013 r. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, którego celem ogólnym jest aktywizacja zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez zakładanie spółdzielni socjalnych.
Informację o projekcie skierowano do organizacji pozarządowych z dwóch powodów:
– organizacje wspólnie ze sobą mogą założyć spółdzielnię socjalną;
– jako przedstawiciele lokalnej społeczności najlepiej znają potrzeby mieszkańców i ich problemy. Za ich pośrednictwem dotrzeć można do osób bezrobotnych, które przy odpowiednim wsparciu mogą same stworzyć sobie miejsca pracy.