Mieszkańcy aż 9 miast diecezji zdecydowało się publicznie pokłonić Dzieciątku – to rekord w skali Polski.
Po raz pierwszy w Świdnicy 6 stycznia, w uroczystość Trzech Króli czy raczej w Objawienie Pańskie, z placu Jana Pawła II wyruszą czerwony, zielony i niebieski Orszaki Trzech Króli. Podobnie będzie w Dobromierzu, Bardzie, Kudowie, Kłodzku, Dzierżoniowie, Ząbkowicach, Świebodzicach i Wałbrzychu.
W biskupim mieście o Króla Kacpra (europejskiego) i jego świtę zadba gmina wiejska Świdnica, Królem Melchiorem (Azjatą) zajmą się włodarze świdnickiego powiatu, natomiast o czarnoskórego Baltazara troszczyć się będzie samorząd Świdnicy.
Do orszaku każdego króla będą dołączać losowo przydzieleni dworzanie. – Każdy, kto o 12.00 pojawi się na placu przed katedrą, otrzyma koronę, która przypisze go do danego orszaku – wyjaśnia Joanna Kaptur, prezes Fundacji Małżeństwo Rodzina, odpowiedzialnej za organizację orszaku. – Żeby łatwiej nam było tworzyć świąteczny klimat naszego spotkania, każdy otrzyma także specjalny orszakowy śpiewnik.
Orszak wyruszy z placu Jana Pawła II, gdzie zostanie wyprawiony w drogę przez Anioła Bożego. Następnie na skwerze przed Apteką "Pod Bykami" rozegra się scena Republiki Przyjemności. Potem orszak przejdzie aleją Niepodległości, a na placu Tysiąclecia zostanie odegrana scena wizyty Królów u Heroda. Podejrzliwy władca wyprawi swoich gości w dalszą drogę, aż dojdą do ul. Łukowej, gdzie rozegra się trzecia scena. – Przed sądem walczyć będą aniołowie z diabłami – zapowiadają organizatorzy. Orszak swój pochód zakończy – zgodnie z opisem biblijnym – w betlejemskiej szopie. Tam zarówno Królowie, jak i inne stany oddadzą pokłon nowo narodzonemu Mesjaszowi.
Wszyscy, którzy mają pragnienie przygotowania duchowego do orszaku, zaproszeni są do udziału we Mszy św. o 11.00 w katedrze. Będzie jej przewodniczył bp Ignacy Dec, który zapowiedział, że weźmie udział w orszaku. Hierarcha będzie przebrany za pasterza. – To zrozumiałe, ponieważ jest pasterzem lokalnego Kościoła, diecezji świdnickiej – wyjaśnia J. Kaptur. – Tym samym biskup Ignacy da przykład innym uczestnikom, których zachęcamy do udziału w orszaku w przebraniu stylizowanym na średniowieczne zwyczaje – zachęca.
Orszak Trzech Króli to nowa inicjatywa w Świdnicy, ale i w Polsce. Zapoczątkowana została bowiem 5 lat temu w Warszawie i tam ma najbardziej uroczysty i widowiskowy przebieg. W tym roku do orszakowego wysławiania zwycięstwa dobra nad złem i sławienia wartości, jaką jest oddanie swojego życia Bogu, włącza się już ponad 80 miast.