Krew z Ratusza

Dlatego zwyczajne akcje, w których popularyzuje się krwiodawstwo są takie cenne. Tym lepiej, gdy przykład idzie z góry.

Po raz kolejny w wałbrzyskim ratuszu, we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, można było oddać krew. – Miło mi poinformować, że w podczas ostatniej akcji w Ratuszu, w której wzięli udział urzędnicy oraz strażnicy miejscy, udało się zebrać w sumie 11,5 litra krwi, która posłuży do ratowania zdrowia i życia – mówi Anna Żabska, rzeczniczka prasowa prezydenta miasta.

Na stronie regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zamieszczane są na bieżąco informacje o wyjazdowych akcjach pobierania krwi. W najbliższym czasie zespół lekarzy i pielęgniarek z centrum będzie m.in.:

  • w Kłodzku 1,4 i 5 lutego od 7.30 do 11.30 w NZOZ, ul. Szpitalna;
  • w Dzierżoniowie 1 lutego od 8.30 do 12.30 w Pro Familia, ul. Poprzeczna;
  • w Świdnicy, 7,14 i 21 lutego od 8.30 do 13.00 w przychodni "Medyk", ul Gdyńska.

Krew jest niezbędna dla dzieci i dorosłych walczących z rakiem, dla pacjentów oczekujących na zabieg chirurgiczny, dla ofiar wypadków.

Można zostać krwiodawcą jeśli: ma się od 18 do 65 lat (do punktu krwiodawstwa należy zgłosić się z dokumentem tożsamości ze zdjęciem i adresem; ma się odpowiednią wagę ciała (powyżej 50 kg); nie chorowało się na żółtaczkę, kiłę, łuszczycę, cukrzycę; w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miało się wykonywanego zabiegu operacyjnego, zabiegów endoskopowych, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała; nie ma się ciężkich chorób układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego.

Krew w organizmie podlega wymianie niezależnie od tego, czy jest oddawana, czy też nie. Przeciętny dorosły człowiek ma około 5 – 6 litrów krwi, z czego jednorazowo pobiera się 450 ml. Lekarze uważają, że zdrowi ludzie mogą oddawać ją regularnie – nie więcej niż 6 razy w roku.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..