Finał diecezjalnego etapu XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej – wyniki.
To był szczególny czas dla całego Kościoła, 28 luty. Abdykacja i pożegnanie Benedykta XVI – to w Watykanie, dla całego świata. Natomiast w Świdnicy, jednoczącej się rzecz jasna z Kościołem powszechnym w jego zapatrzeniu na Stolicę Piotrową i zadumie nad papiestwem, rozegrał się finał diecezjalnego etapu XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku temat przewodni XXIII edycji olimpiady brzmiał: „Święci Apostołowie Piotr i Paweł - urząd i charyzmaty w Kościele”. Organizatorem był Wydział Katechetyczny Świdnickiej Kurii Biskupiej.
Jak informuje ks. Marek Korgul, dyrektor Wydziału, w olimpiadzie uczestniczyło 48 uczniów liceów i techników z Wałbrzycha, Świdnicy, Dzierżoniowa, Strzegomia, Bystrzycy Kłodzkiej, Nowej Rudy, Kłodzka, Pieszyc, Kamieńca Ząbkowickiego, Kudowy Zdrój, Świebodzic, Ząbkowic Śląskich i Mokrzeszowa.
Uczestników i ich opiekunów – katechetów przywitał bp Adam Bałabuch. Gratulował uczniom zwycięstwa w etapie szkolnym oraz wysiłku, jaki włożyli w przygotowanie do konkursu. Nad całością czuwała siedmioosobowa komisja.
Znane są wyniki klasyfikacji punktowej. Troje najlepszych uczniów będzie reprezentować diecezję na finale ogólnopolskim, który odbędzie się w Legnicy z początkiem kwietnia.
Pierwsze miejsce zajął Dominik Wojtyna z Zespołu Szkół nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu, drugie miejsce zajęła Bogusława Nowak, także z Zespołu Szkół nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu. Opiekunem obojga jest ks. Paweł Dancewicz
Trzecie miejsce wywalczyła Joanna Markiewicz z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy. Opiekunem uczennicy jest Jolanta Mączyńska
Olimpiada z perspektywy uczestników:
Zuzanna Seweryn ze Społecznego Liceum w Kłodzku: – Razem z Pauliną dostałyśmy się dziwnym trafem na diecezjalny etap Olimpiady Teologicznej. Dziwnym trafem, bo na etapie szkolnym byłyśmy mocno zaskoczone poziomem trudności testu, dlatego nie liczyłyśmy na wysokie lokaty. Do każdego z etapów musiałyśmy przeczytać podane teksty: krótsze i dłuższe fragmenty z Biblii, opracowania biblijne itp. Mnie najlepiej czytało się teksty z Biblii i ich współczesne opracowania. Niektóre z pozycji były jednak tak skomplikowanie napisane, że całkowicie nie rozumiałam, co czytam. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie mówiły o tych samych sprawach, były po prostu pisane z różnych punktów widzenia.
Konkurs odbywał się w Świdnicy, większość uczniów przed wejściem do sali wyglądało na dość mocno zestresowanych. My jednak w tym czasie poznałyśmy ucznia z Wałbrzycha, który – jak się później okazało – przyjechał z księdzem, który miał kiedyś z nami obiema katechezę.
Najpierw było uroczyste przywitanie przez księdza biskupa, który swoim stonowanym głosem uspokoił wszystkich zdenerwowanych. Później już tylko sprawy organizacyjne i zaczęliśmy pisać test, na którego wypełnienie mieliśmy 45 min. Myślę, że pytania nie były bardzo trudne, raczej odpowiednie dla tego poziomu rywalizacji. Oczywiście były takie, na które nie znałam odpowiedzi, i te, których byłam pewna. W czasie zmieściłam się idealnie. Kiedy wyszliśmy z auli, atmosfera zozluźniła się. Mogliśmy znów zjeść drożdżówkę i wypić gorącą herbatę. Jeszcze kilka pamiątkowych zdjęć i zbierałyśmy się do wyjścia.
Gdy poznałyśmy wyniki, okazało się, że na 48 osób Paulina była 6., a ja 11. Myślę, że powinnyśmy cieszyć się z takich wyników. I spróbujemy za rok, już bardziej doświadczone.
Paulina Schaefer ze Społecznego Liceum w Kłodzku: – Już po wszystkim... Cały stres związany z przygotowaniami i oczekiwaniem uleciał gdzieś w eter...
W sumie same przygotowania nie wymagały ogromnej ilości czasu, niemniej z tekstami należało się dość dobrze zapoznać. Sam wyjazd odebrałam pozytywnie. Po dotarciu wydawało się, że uczestników jest niewielu, jednak z czasem było nas coraz więcej; tuż przed początkiem testu zebrał się całkiem niezły tłum. Spotkałam bardzo sympatycznych ludzi, co jest swoistym bonusem dołączonym do wyjazdu.
Po zakończeniu części organizacyjnej przeszliśmy do testu. Okazał się on znacznie bardziej przystępny niż przypuszczałam. Wcześniej, przed zapoznaniem się z arkuszem, miałam wrażenie, że gdy wyląduje on już w moich rękach i przeczytam pierwsze pytanie, okaże się ono dla mnie czymś zupełnie poza zasięgiem i nie będę w stanie udzielić odpowiedzi na większość pytań. Mile zaskoczyło mnie, że w związku z każdym pytaniem "coś mi świtało" i w miarę możliwości wszystkie karty zapełniłam (chociaż, rzecz jasna, nie wszystkie zgodnie z kluczem odpowiedzi).
Kiedy dotarłam do domu i moja psychika pozwoliła mi całkowicie zamknąć rozdział "OTK", odreagowałam wszystko bólem głowy i ospałością, niemniej jednak było warto!
KLASYFIKACJA PUNKTOWA: (podajemy: miejsce w klasyfikacji ogólnej – nazwisko i imię – miejscowość – liczbę punktów)
1. Wojtyna Dominik – Wałbrzych – 56 (Zespół Szkół nr 2 im. H. Kołłątaja, opiekun: ks. Paweł Dancewicz).
2. Nowak Bogusława – Wałbrzych – 53 (Zespół Szkół nr 2 im. H. Kołłątaja,opiekun: ks. Paweł Dancewicz).
3. Markiewicz Joanna – Świdnica – 52 (Zespół Szkół Ekonomicznych im. W. Stysia, opiekunka: p. Jolanta Mączyńska).
4. Holewa Paweł – Wałbrzych – 47; 5. Kruk Dominika – Bystrzyca Kłodzka, Gruba Katarzyna – Świdnica – 43; 6. Tomków Elżbieta – Świdnica, Schaefer Paulina – Kłodzko – 42; 7. Jasiński Piotr – Dzierżoniów – 41; 8. Małecki Marcin – Wałbrzych – 40; 9. Sawińska Marta – Wałbrzych – 38; 10. Kowalska Joanna – Świdnica, Stodolnik Justyna – Świdnica – 37; 11. Dziadosz Jagoda – Wałbrzych, Głuszek Jarosław – Dzierżoniów, Rudnicka Elżbieta – Dzierżoniów, Seweryn Zuzanna – Kłodzko – 34; 12. Bąk Justyna – Kudowa Zdrój, Krawczyk Małgorzata – Bystrzyca Kłodzka – 32; 13. Szablewska Justyna – Kudowa Zdrój, Warzycha Klaudia – Bystrzyca Kłodzka – 31; 14. Barnaś Barbara – Ząbkowice Śl., Policht Joanna – Świdnica – 30; 15. Długosz Mateusz – Świebodzice – 29, Pintal Łukasz – Kamieniec Ząbk. – 29; 16. Echaust Radosław – Wałbrzych – 26; 17. Hornik Alina – Wałbrzych – 26; 18. Sitar Małgorzata – Pieszyce – 26; 19. Zając Mateusz – Strzegom – 24; 20. Dębska Adrianna – Wałbrzych, 20. Sypniewicz Anna – Dzierżoniów – 23; 21. Machera Agnieszka – Ząbkowice Śl. – 21; 22. Legiejew Mateusz – Świdnica, Moor Katarzyna – Świdnica, Zych Karolina – Świdnica – 20; 23. Czyż Karolina – Nowa Ruda, Fehler Piotr – Wałbrzych, Siwiec Anna – Nowa Ruda, Zieliński Piotr – Dzierżoniów – 19; 24. Ciągło Karol – Wałbrzych, Sołoducha Aleksandra – Bystrzyca Kłodzka – 17; 25. Wróblewska Joanna – Wałbrzych – 16; 26. Patejuk Damian – Wałbrzych, Stochniel Tomasz – Mokrzeszów – 15; 27. Czyczerska Marta – Strzegom, Marszałek Natalia – Wałbrzych – 14; 29. Gwóźdź Marta – Ząbkowice Śl. – 13; Wróż Maciej – Świebodzice – 8.