Kościół w Polanicy Zdrój zbudowano sto lat temu. Wkrótce zostanie sanktuarium.
– Serdecznie zapraszamy wiernych Kotliny Kłodzkiej i całej diecezji świdnickiej na uroczystości otwarcia Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy i wniesienia relikwii bł. Jana Pawła II 6 kwietnia o 17.00 – mówi ks. Antoni Kopacz, polanicki prałat, proboszcz i dziekan.
Uroczystości rozpoczną się o 16.15 Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po niej w uroczystej procesji wniesione zostaną relikwie bł. Jana Pawła II. – Bowiem w parafii istnieje żywy kult błogosławionego, a obecność relikwii z pewnością przyczyni się do jego intensyfikacji – dodaje duchowny. – Biskup świdnicki Ignacy Dec podczas Mszy św. dokona uroczystego otwarcia sanktuarium i zawierzy całą diecezję Matce Bożej – zapowiada.
Cała uroczystość transmitowana będzie przez Telewizję TRWAM. – Komu zdrowie i siły pozwalają, niech przybywa do Polanicy-Zdroju. Każdy, kto przyjdzie, niech doświadcza Bożej miłości, by zapragnąć jej jeszcze bardziej. Niech Nieustannie Pomagająca staje się dla modlących się przed Jej świętym wizerunkiem ciągle dostępna, niech czuwa nad nami i okrywa nas płaszczem zrozumienia i pociechy – zachęca.
Z KRONIKI PARAFII
Historia parafii pw. Wniebowzięcia NMP i kościoła parafialnego nie jest zbyt długa. Rozpoczęła się krótko przed rozpoczęciem I wojny światowej w czasie, kiedy nowi, zamożniejsi obywatele Polanicy-Zdrój: fabrykant Haase, fabrykant-właściciel Browaru we Wrocławiu, należący do Spółki Uzdrowiska, i dyrektor Uzdrowiska Berlit wykazali pierwsze osiągnięcia swojej pracy. W tym czasie nie tylko Uzdrowisko rozwijało się w szybkim tempie, ale też rosła liczba ludności. Z małej, gospodarczej wioski rozwinęła się gmina, a Polanica nabrała charakteru miejskiego. Z czasem liczbą ludności przewyższyła sąsiednią wioskę Szalejów Górny. Do Szalejowa Górnego Polanica należała przez ponad 600 lat. Kilka pokoleń mieszkańców Polanicy-Zdrój i Polanicy Górnej zostało ochrzczonych w Szalejowie Górnym, tam też przyjmowało Pierwszą Komunię św. i bierzmowanie oraz spoczęło na tamtejszym cmentarzu.
4 stycznia 1862 r. powstaje Fundacja Katolickiego Sierocińca i Domu Schronienia im. św. Jadwigi. Posiadała swój statut i była pod zarządem Kuratorium Fundacji Kościelnej w Polanicy Zdrój, składającego się z 6 osób. 6 grudnia 1894 r. dekretem Najwyższego Władcy Katolicki Sierociniec i Schronisko otrzymały uprawnienia osoby prawnej. Od samego początku istnienia fundacji stałymi członkami byli każdorazowi proboszczowie Polanicy-Zdrój, oni też pełnili funkcję Prezesa Kuratorium: Ks. Pragal, Ks. Theuner, Ks. Taubitz, Ks. Filla, a po wojnie ks. Marian Barg – pierwszy proboszcz polski w Polanicy-Zdrój.