Potężna opieka świętych

Choć istnieją zaledwie od 2006 roku, mają bardzo ważny wkład w życie nie tylko diecezji, ale i Kościoła w Polsce.

Od 7 kwietnia, od uroczystości odpustowej ku czci Bożego Miłosierdzia, młoda bielawska parafia ma kolejne powody do dumy. – To nie był zwykły odpust, to odpust, w trakcie którego parafia przyjęła relikwie bł. Jana Pawła II i św. Rity – wyjaśniają wierni, a proboszcz dodaje: – Rok temu poprosiliśmy kard. Dziwisza o relikwie papieża, a 5 grudnia przywieźliśmy je do Bielawy. Spotkanie z kardynałem było bardzo ciepłe. Otrzymaliśmy nie tylko relikwie bł. Jana Pawła II, ale i błogosławieństwo metropolity krakowskiego na dzieło budowy naszego kościoła – mówi ks. Robert Begierski, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Relikwie papieża – apostoła miłosierdzia (razem z relikwiami św. Faustyny i bł. ks. Sopoćki) zostaną kiedyś umieszczone w budowanym od roku kościele parafialnym. – Wierzymy, że bł. Jan Paweł II wspiera nas w trudzie wznoszenia świątyni – dodaje duchowny.

Natomiast relikwie świętej augustianki z Cascii to zwieńczenie szczególnej czci, jaką święta odbiera w kaplicy tymczasowo służącej parafii za miejsce kultu (należy ona do sióstr augustianek). Wszystko zaczęło się od obrazu, który od wielu lat wisiał w kaplicy zakonnej. Proboszcz postanowił rozwinąć kult wielkiej świętej, która znana jest ze skutecznego orędownictwa w sprawach trudnych, a nawet beznadziejnych.  – Śmiało można powiedzieć, że w tej części Polski to właśnie Bielawa jest głównym ośrodkiem kultu świętej – zapewnia proboszcz. – Potwierdzeniem tego faktu jest to, że z całej Polski spływają do nas zarówno prośby, jak i świadectwa otrzymanych łask  za przyczyną św. Rity – mówi.

Dla samych parafian znakiem niezwykłej interwencji świętej była osoba Franciszka Łuby, miejscowego stomatologa, który został cudownie uzdrowiony za przyczyną św. Rity. Mężczyzna podczas Mszy św. odpustowej wnosił do ołtarza relikwiarz św. Rity. 

Podczas Mszy św. bp Ignacy zapewniał, że wielki kult świętych jest szczególną rękojmią Bożego błogosławieństwa, bez którego dzieło wznoszenia świątyni nie może się powieść. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..