Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zabytki zauważone

Pięć tysięcy złotych – o tyle zwiększyła się pula pieniędzy przeznaczonych na remont kościołów.

Od 17 kwietnia wiadomo, jak zostały podzielone pieniądze z dotacji Urzędu Gminy Świdnica na zachowanie i ochronę zabytków kultury. Należą do nich przede wszystkim kościoły, stąd partycypowanie w ich zachowaniu i konserwacji jest jednym z zadań własnych władz samorządowych.

80 tys. zł. rozdzielono pomiędzy pięć parafii gminy Świdnica: 13 tys. zł. dostała parafia pw. NMP Częstochowskiej w Bojanicach na wykonanie dokumentacji projektowej i prac przedprojektowych przy kościele filialnym św. Katarzyny w Makowicach; 20 tys. zł – parafia pw. św. Jana w Dziećmorowicach na zabezpieczenie, wstępną impregnację i prace renowacyjno-konserwatorskie ołtarza w kościele pw. św. Bartłomieja w Modliszowie; 10 tys. zł – parafia pw. św. Jadwigi w Mokrzeszowie na wzmocnienie spękanych nadproży belkami i prętami stalowymi, montaż instalacji odgromowej, wymianę stolarki okiennej, wykonanie nowej elewacji w kościele parafialnym w Mokrzeszowie; 12 tys. zł – parafia pw. św. Mikołaja w Pszennie na budowę wewnętrznej elektrycznej linii zasilającej wraz z instalacją oświetlenia kościoła; 25 tys. zł – parafia pw. Nawiedzenia NMP w Witoszowie Dolnym na kontynuację remontu budowlano-konserwatorskiego polegającego na zabezpieczeniu zagrożonej katastrofą budowlaną konstrukcji wieży kościoła parafialnego.

Uchwała w tej sprawie został przyjęta jednogłośnie. – Cieszy nas każda kwota, która wspiera nasze starania o ocalenie kościoła od całkowitego zniszczenia – komentuje decyzję radnych gminy ks. Maciej Martynek, proboszcz z Bojanic. – Dokumentacja budowalna jest pierwszym krokiem do kompleksowego remontu perełki, jakim jest nasz kościół filialny. Gdy zostanie wykonana, poznamy rozmiar zagrożeń budowlanych i konserwatorskich, z jakimi musimy się zmierzyć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama