Polanica-Zdrój - trudno o lepsze miasto promujące aktywny tryb życia, bez względu na wiek.
Polska Federacja Nordic Walking rozpoczęła sezon mistrzowski zawodami w Polanicy-Zdroju. 4 maja kilkaset osób wystartowało na dystansie 10 km i 20 km.
Honorowy patronat nad Pucharem Polski Nordic Walking 2013 objęła minister sportu i turystyki Joanna Mucha. Cykl zawodów ma za zadanie popularyzację rodzinnego i prozdrowotnego stylu życia, jak również umożliwienie aktywnego spędzania czasu dzięki najprostszej i najbardziej dostępnej formie ruchu, jakim jest bez wątpienia nordic walking. W tegorocznej edycji Pucharu Polski Nordic Walking zaplanowano 8 imprez na terenie całego kraju. Będą tom.in. V Mistrzostwa Polski NW (w Polanicy-Zdroju) oraz Puchar Świata NW (w Osielsku 10 sierpnia), gdzie wystartują zawodnicy z całego świata.
W tym roku miłośnicy chodzenia z kijkami mają możliwość zdobycia dodatkowych punktów w klasyfikacji generalnej. Puchar Pomorza stał się bowiem częścią Pucharu Polski.
Kulminacją Pucharu Polski Nordic Walking będzie udział wszystkich uczestników w podsumowaniu sezonu w Gdańsku wraz z występem VIP-ów, m.in. olimpijczyków i wyróżniających się postaci świata sportu Adama Korola, Leszka Blanika, Iwony Guzowskiej oraz Jagny Marczułajtis.
Puchar Polski Nordic Walking 2013 to wyjątkowe widowisko, które pozwala uczestnikom, mieszkańcom, turystom, telewidzom, czytelnikom i radiosłuchaczom przeżyć niezapomniane chwile.
Co to jest nordic walking?
Nordic walking polega na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997 r. W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron, dlatego osoby uprawiające go w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciała (m.in. klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha), które są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Źródła podają, że nordic walking rozwija siłę i wytrzymałość ramion, ułatwia wchodzenie na wzgórza, spala więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu, zwiększa stabilność przy chodzeniu z kijkami, redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami, odciąża stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.
Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego – bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Nordic walking można uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach – przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć uprawianie go pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije.
Niewielkie obciążenie stawów u osób ćwiczących nordic walking sprawia, że jest zalecany osobom otyłym. Nie pogarsza także stanu obolałych stawów, zwłaszcza kolanowych. Ponadto, w porównaniu ze zwykłym chodem, uprawiający nordic walking spala przeciętnie od 20 do 40 proc. więcej kalorii. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas chodu w trudnym terenie.