Jezus nie jest tylko wędrownym nauczycielem, jako Bóg ma prawo oczekiwać bezwarunkowego zawierzenia.
Komentarz egzystencjalny (59 s):
SOS - słowo o Słowie 22 Niedziela Zwykła
Kamil Gąszowski
Komentarz historyczno-kulturowy (Łk 14,25-33):
Gest życzliwości, serdeczności czy solidarności - potrafi odmienić życie ks. Roman Tomaszczuk /GN 25 A szły z Nim wielkie tłumy. On odwrócił się i rzekł do nich: 26 «Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści* swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem.
Nawet jeśli uznamy, że „nienawiść” o której mówi Jezus jest hiperbolą, która w semicki sposób wyraża po prostu: miłujcie mniej, to i tak pozostanie nam zmierzyć się z obraźliwym tonem wypowiedzi. Szczególnie, gdy pamiętamy o tym, że w społeczności żydowskiej cześć dla rodziców była największym obowiązkiem. Człowiek nie mógł żądać takiego oddania. Jezus jednak nie jest tylko wędrownym nauczycielem, jako Bóg ma prawo oczekiwać bezwarunkowego zawierzenia.
27 Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem.
Skazaniec niósł poprzeczną belkę krzyża na miejsce egzekucji. Towarzyszyły mu szyderstwa i pogarda. Jezus mówi więc: uznajcie swoje życie za godne nienawiści w porównaniu z poświęceniem się Bogu.
28 Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? 29 Inaczej, gdyby założył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy, patrząc na to, zaczęliby drwić z niego: 30 "Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć".
Kilka lat wcześniej zawalił się amfiteatr grzebiąc pod gruzami 5 tysięcy ludzi. Przypadki katastrof budowlanych zdarzały się często. Jezus jednak odwołuje się do wstydu budowniczego w społeczeństwie wysoko ceniącym honor.
31 Albo który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestoma tysiącami nadciąga przeciw niemu? 32 Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju.
Herod Antypas właśnie przegrał bitwę z innym wasalem rzymskim, więc przykład był bardzo sugestywny dla słuchaczy. Sens tego pouczenia: należy zapoznać się z kosztami zamierzając zostać uczniem Jezusa.
33 Tak więc nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem.
Judaizm podkreślał wagę dobroczynności, ale nie wyzbywania się majątku, co było uważane za przejaw fanatyzmu.