Aż 35 obrazów zawiśnie w salach wystaw czasowych Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy - do 17 listopada jest czas, żeby je kontemplować.
Ventzislav Piriankov jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Na Biennale Miniatur w Kanadzie w 2000 r. został wyróżniony za cykl "Visages", w Gorzowie Wielkopolskim wygrał Biennale Sztuki Sakralnej. W 2007 r. na Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji nagrodę otrzymał jego monumentalny dyptyk "Presence". W 2007 r. Piriankov zostaje uhonorowany za dorobek artystyczny medalem Ministerstwa Kultury Bułgarii. Na zaproszenie Ministerstwa zorganizowano w Sofii wystawę retrospektywną.
Malarstwo artysty to nowoczesne połączenie klasycznych inspiracji, dlatego o jego obrazy zabiegają renomowane galerie, a także kolekcjonerzy, którzy cenią sobie technicznie doskonały warsztat rysownika i malarza oraz wizualne piękno, klasyczną doskonałość i subtelną wartość przekazu. Piriankov jest jednym z niewielu artystów współczesnych, którzy mogą pochwalić się tak doskonałym opanowaniem klasycznych metod rysunku i malarstwa. Sztuka sakralna, bizantyjskie ikony, zwłaszcza te, które od najmłodszych lat obecne były w jego życiu w Bułgarii, miały ogromny wpływ na jego twórczość. Jego wiedza i umiejętności pochodzą z dawnej renomowanej szkoły realistycznego rysunku w Bułgarii. Tam na pierwszym miejscu zdał egzaminy wstępne do dwóch największych Akademii Sztuk Pięknych i w nagrodę po pierwszym roku studiów mógł wyjechać na stypendium do Polski. W Poznaniu ukończył na Akademii Sztuk Pięknych malarstwo w pracowni profesora Jacka Waltosia, który zaszczepił w nim ducha tradycji krakowskiej.
Obecnie prowadzi aktywne życie artystyczne poprzez liczne wystawy w kraju i za granicą, gościnne wykłady na uczelniach i w szkołach artystycznych, wyjazdy residence, gdzie wymienia się doświadczeniami artystycznymi z innymi osobami ze świata sztuki. Realizuje również projekty artystyczne społecznie zaangażowane, chętnie udziela się w aukcjach charytatywnych na rzecz dzieci, przekazując na nie swe obrazy.
Piriankov jest urodzonym pedagogiem, dlatego już w 1994 r. rozpoczął udzielanie lekcji rysunku. Po kilku latach powstała prężnie funkcjonująca Szkoła Rysunku, Malarstwa i Architektury Ventzi. Jej adepci to nie tylko nowocześni, uznani architekci, ale również osoby, które mogą pochwalić się rzadko spotykaną tak dobrze opanowaną techniką klasycznego rysunku. Jego obrazy znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce, we Francji, w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Danii, Hiszpanii, Chinach oraz w Stanach Zjednoczonych.