Nowy numer 48/2020 Archiwum

W imię papieża Polaka

Gdyby nie program stypendialny setki w diecezji a tysiące w Polsce uczniów miałoby trudniejszy start w dorosłe życie.

Trwa przykościelna kwesta na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W Diecezji Świdnickiej programem stypendialnym fundacji w ubiegłym roku szkolnym było objętych 65 osób. Obecnie do końca miesiąca trwa nabór do programu.  

Pomoc skierowana jest przede wszystkim dla uczniów szkół gimnazjalnych lub ponadgimnazjalnych i towarzyszy młodemu człowiekowi przez kolejne etapy kształcenia aż do ukończenia studiów, o ile spełnia on określone kryteria regulaminowe. Podstawowym kryterium jest średnia ocen (minimum 4,8), pochodzenie z małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców oraz trudna sytuacja finansowa. Według regulaminu przyznawania i realizacji stypendiów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia" jest to 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto ogłaszanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W tym roku ta kwota wynosi 1120 zł brutto.

Stypendium podzielone jest na dwa pakiety odpowiadające codziennym wydatkom uczniów: socjalny i naukowy. Za pieniądze z pakietu socjalnego stypendyści mogą opłacić koszty dojazdu do szkoły, zakwaterowania w bursie, kupna odzieży. Pakiet naukowy przeznaczają na książki, opłaty za internet, dodatkowe lekcje, zakup instrumentów muzycznych itp.

Miesięcznie stypendyści otrzymują do 310 zł (gimnazjum, szkoły średnie) lub do 480 zł (szkoły wyższe).

Program stypendialny obejmuje nie tylko pomoc finansową, lecz również formację. Stypendyści co roku spotykają się na letnim obozie formacyjno-integracyjnym w jednym z największych miast Polski. W lipcu 2012 stypendyści zwiedzali Lublin, w 2011 r. grupę 1400 podopiecznych Fundacji gościła Bydgoszcz. Wcześniej stypendyści odwiedzili też Łódź, Lublin, Toruń, Kołobrzeg, Ełk, Olsztyn, Kraków, Warszawę, Trójmiasto, Poznań, Wrocław i Aglomerację Śląską. Rok 2010 był wyjątkowy ze względu na dziesięciolecie działalności Fundacji. W ramach podziękowania, 2 tys. stypendystów i ich rodzin oraz Przyjaciół Fundacji udało się na czterodniową (19-22 lipca) pielgrzymkę na Jasną Górę.

Od 2007 r. organizowane są oddzielne obozy dla studentów, a od 2008 r. także dla maturzystów. Stypendyści ze szkół wyższych spotykali się do tej pory w Węgierskiej Górce, Borowicach i Murzasichlu k. Zakopanego. Wrześniowe zjazdy absolwentów szkół średnich pomóc im w przygotowaniu się do życia w ośrodkach akademickich. Maturzystów z Fundacji gościły dotychczas Borowice, Murzasichle k. Zakopanego, Lidzbark Welski, Funka i Olsztyn.

Ponadto, przez kilka lat podczas ferii zimowych w Warszawie i Krakowie odbywały się obozy języka niemieckiego i angielskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W ciągu roku szkolnego stypendyści spotykają się w gronie diecezjalnym na rekolekcjach, zimowiskach, dniach skupienia. Nad ich formacją czuwają księża koordynatorzy. W naszej diecezji duchownym odpowiedzialnym za realizację programu stypendialnego jest ks. prałat Marek Korgul wspierany przez Marię Szcześniak, czyli pracownicy Wydziału Katechetycznego Kurii Świdnickiej.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama