Po raz szósty parafia pw. NMP Królowej Różańca św. w Dzierżoniowie gościła pasjonatów muzyki wokalnej i instrumentalnej. Tym razem od 22 do 24 listopada.
Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne od sześciu lat przyciągają coraz to nowe grono pasjonatów muzyki. To największe tego typu spotkanie w diecezji. – To dobrze, że praktycznie jedyne na taką skalę, bo dzięki temu można zadbać o właściwy poziom warsztatów – zaznacza Martyna Stojko, koordynator warsztatów.
Są o tacy, którzy nie przegapią żadnej edycji warsztatów, bo nie mają wątpliwości, że to czas zrastania w wierze, umacniania starych znajomości oraz zawiązywania nowych oraz szlifowania umiejętności.
Katarzyna Krzywniak, dyrygentka chóralna współpracująca z chórem Archikatedry Warszawskiej a niegdyś asystentka Międzyuczelnianego Chóru Akademickiego "Pro Pace", tak mówi o sensie warsztatów:
Natomiast Kacper Birula, także dyrygent (symfoniczny i operowy praz kompozytor; muzyk dyrygujący w krajach europejskich i w Azji w miarę wolnego czasu włączający się także w różne kościelne projekty muzyczne) prowadzący zajęcia podczas warsztatów zauważa: – Tego typu spotkania to z jednej strony konsolidacja środowiska chóralnego a z drugiej okazja do uświadomienia chórzystom, przecież niekoniecznie z chórów parafialnych, aktywnego uczestniczenia w muzycznym wymiarze liturgii, do czego potrzebna jest oczywiście wiara i przez to śpiew staje się diakonią, czyli służbą.
W tym roku muzycy wykonali bardzo ciężką pracę, bo oprócz Mszy św. niedzielnej, mieli za zadanie dzień wcześniej, 23 listopada, zadbać o muzyczną stronę liturgii mszalnej, której przewodniczył bp Ignacy Dec, dziękujący razem z proboszczem miejsca, ks. prałatem Zygmuntem Kokoszką oraz wiernymi za 25 lat istnienia parafii pw. NMP Królowej Różańca świętego.
– W ciągu 48 godzin opracowaliśmy i przygotowaliśmy oprawę muzyczną dwóch Mszy celebrowanych z różnych okazji – wyjaśnia Kacper Birula.
Współprowadzącą warsztaty była także Marta Moneta. – Dyrygentka chóralna, była asystentka Międzyuczelnianego Chóru Akademickiego "Pro Pace", obecnie współpracująca z chórem Archikatedry Warszawskiej oraz z pasją prowadząca świdnicką katedralną scholę cantorum "Vox Angelicus" – dodaje Martyna Stojko.