Nowy numer 33/2018 Archiwum

Zrozumieć współmałżonka, można a nawet trzeba

Liderzy krajowi Ruchu "Spotkania Małżeńskie" poprowadzili rekolekcje dla małżeństw zorganizowane przez świdnicki ośrodek ruchu.

Weekend pogłębiający, pierwszy zorganizowany przez Świnicki Ośrodek Ruchu "Spotkania Małżeńskie", odbył się od 29 listopada do 1 grudnia. Adresatem rekolekcji byli małżonkowie, którzy przeżyli już tzw. rekolekcje podstawowe. – Tym razem nie ma więc zaskoczenia z powodu metody pracy na naszych rekolekcjach – mówi Anetta Kasprzak-Radecka, która ze swoim mężem Jarosławem, odpowiadała za stronę organizacyjną weekendu. Odbył się on w domu rekolekcyjnym księży pallotynów w Ząbkowicach Śląskich. – Przyjechało osiem par, m.in. z Łodzi, Poznania czy ze Strzelina, ale także z regionu – dodaje.

Tematem weekendu były temperamenty. Irena i Jerzy Grzybowscy, współzałożyciele ruchu tak wyjaśniają wagę tematu: "Kiedyś przyciągały nas do siebie gorące uczucia, zbieżność upodobań, zainteresowań, aktywności, podobny sposób widzenia świata. Czasem przyciągające były bardziej różnice tych zainteresowań i upodobań, niż podobieństwa. Odczuwaliśmy potrzebę dopełnienia innością, konieczność uzupełnienia własnego świata emocjonalnego, szybkości reagowania w różnych sytuacjach, sposobu myślenia. Niejednokrotnie odmienność ta stawała się powodem konfliktów. Wszystko to wynikanie tylko z różnic płci, ale także z odmienności temperamentów i rozwijanej na ich gruncie osobowości".

Prowadzącymi weekend były trzy małżeństwa i kapłan: Reneta i Jarosław Dorociakowie z Kudowy-Zdroju, Anetta i Jarosław Radeccy ze Świdnicy oraz Waldemar i Dorota Bednarscy z Poznania, którzy pełnią aktualnie także funkcję liderów krajowych ruchu.

Spotkania Małżeńskie (popularnie zwane Dialogami Małżeńskimi) są ruchem rekolekcyjnym mającym na celu pogłębianie więzi małżeńskiej, pomoc w lepszym i głębszym zrozumieniu się męża i żony oraz pełniejsze doświadczenie sakramentalnego wymiaru ich związku. Dokonuje się to poprzez proponowanie małżeństwom takiej formy dialogu, która z jednej strony pozwoli mężowi i żonie głębiej poznać się nawzajem, z drugiej zaś – w przypadku nieporozumień – pomoże rozwiązywać konflikty między małżonkami.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma